zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU zřejmě odložila zavedení emisních pravidel pro auta

15.11.2012
Doprava
EU zřejmě odložila zavedení emisních pravidel pro auta

Evropská unie zřejmě odložila nebo zpozdila zavedení nových emisních pravidel pro automobily kvůli tlaku od automobilového průmyslu. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje z EU. Nové předpisy měly omezit emise oxidu uhličitého u těžkých nákladních aut či zavést povinné značení výše vypouštěných emisí, které mělo být vodítkem pro zákazníky.

Plán na podporu evropského automobilového sektoru zveřejněný minulý týden se o emisích nezmiňuje. V říjnovém návrhu plánu, do kterého měla možnost nahlédnou agentura Reuters, byly části o emisích těžkých nákladních aut a značení aut přeškrtnuté. Oba body také chybí ve zveřejněném pracovním programu Evropské komise na příští rok.

Zpráva je podle zdrojů dalším příkladem toho, jak v politice dostávají přednost argumenty průmyslových firem před regulacemi zaměřenými na životní prostředí. Tento trend již v pondělí potvrdilo oznámení o emisích pro letecký průmysl.

EK v pondělí navrhla zmrazit normu, podle níž by všechny letecké společnosti měly platit za emise na letech do a z EU. Unie se kvůli plánu obchodování s emisními povolenkami v leteckém průmyslu dostala pod silný tlak zahraničních partnerů, kteří s ním nesouhlasili.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí