zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úkoly pro nového ředitele Lesů ČR

16.11.2012
Les
Úkoly pro nového ředitele Lesů ČR

Hnutí DUHA uvítalo oznámení Svatopluka Sýkory, že 30. listopadu odejde z pozice generálního ředitele Lesů ČR. Ekologická organizace po léta soustavně upozorňovala na jeho závažné chyby, jimiž ohrožoval stav veřejných lesů i ekonomiku státního podniku [1].

Rezignace Svatopluka Sýkory je jen prvním krokem k nápravě vážné situace v Lesích ČR, který však sám o sobě nestačí. Nový ředitel musí v souladu s vládou schváleným Národním lesnickým programem [2]:

Zlepšovat ekologický stav lesů - omezit holoseče, zlepšit druhovou skladbu, ponechávat větší objem tlejícího dřeva v lese apod.
Zajistit v lesích zdravé podmínky k odpočinku pro veřejnost
Zadávat zakázky tak, aby je mohly získat i malé a střední firmy či živnostníci a byla zohledněna místní zaměstnanost ve venkovských oblastech i důstojné pracovní podmínky
Prodávat dřevo tak, aby státu neunikaly peníze, které je nutno věnovat do zlepšení zdravotního stavu lesů
Zastavit hýření za státní peníze - nákup nákladných aut či drahé reklamy

Hnutí DUHA bude navrhovat, aby nový ředitel garantoval zdravé hospodaření ve veřejných lesích certifikací FSC, jak je to už běžné ve státních lesích jiných evropských zemí [3].

Státní lesy tvoří polovinu všech lesů v ČR a 17 % naší krajiny. Úkolem Lesů ČR je pečovat o zdravé porosty, které zajišťují dřevo i mimoprodukční veřejně prospěšné služby. Veřejné lesy poskytují každý týden odpočinek dvěma milionům lidí. Pomáhají zadržovat vodu v krajině a tím chrání města i obce před záplavami. Regulují místní klima a pročišťují vzduch. V lesích má domov velká část naší fauny a flóry.

Ekologická organizace posílá dopis ministru zemědělství Petru Bendlovi, jaké zadání by měl nový ředitel naplňovat.

Svatopluk Sýkora, který je v posledním desetiletí již šestým neúspěšným šéfem Lesů ČR, měl být ze své funkce již dávno odvolán. Nerespektoval programové prohlášení vlády, Národní lesnický program, etickou zaměstnaneckou politiku a nakonec - či v prvé řadě - zdravý rozum lesního hospodáře. Přesto měl po čtyři roky politické krytí předchozích ministrů zemědělství i předsedů vlád.

Za Sýkorovou rezignací bezprostředně stojí zjištění NKÚ, která prokázala mimo jiné manipulace s hodnocením prodeje dřeva. Ty připravily státní pokladnu přinejmenším o miliardu korun [4]. Posledním hřebíčkem do Sýkorovy manažerské rakve byl krach největší těžařské firmy v zemi, holdingu LESS, jako přímý důsledek Hnutím DUHA kritizovaných megatendrů. Podle odhadu Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů mohou být pohledávky Lesů ČR u firmy LESS vyšší než miliarda korun [5].

Hnutí DUHA, vlastníci lesů i část dřevozpracovatelů kritizovala dlouhodobě Svatopluka Sýkoru zejména zato, že:

Prosadil megatendry, kterými státní lesy přenechaly právo k centralizovanému pětiletému hospodaření několika největším těžařským firmám, jež nemají jiný zájem než vytěžit a prodat maximum dřeva a pak získat co nejvíce zakázek na následnou péči o devastovaný les. Tuto metodu Sýkora obhajoval navzdory varováním, že prokazatelně vede k poškozování lesů, tunelování státního majetku a k zániku menších dodavatelských i dřevozpracujících firem, které zajišťují zaměstnanost na venkově [6].

Zavedl prodej dřeva metodou "na pni", při níž těžařská firma sama stromy těží, měří, oceňuje a vzápětí kupuje, transportuje a dále zpracovává či prodává (tzv. komplexní zakázka). NKÚ již v roce 2004 varoval, že v minulosti dodavatelské firmy při použití obdobného modelu doslova drancují lesy. Kácejí totiž často více, než podle smlouvy mají, dokonce až o 40% [7].

Odmítl zakotvit ve smlouvách s dodavateli klauzuli, která by zabránila nelegálnímu vykořisťování zahraničních pracovníků ve státních lesích - tzv. kauza "stromkaři" [8].

Zadával pochybné zakázky reklamním agenturám, právním kancelářím a dalším firmám napojeným na politické strany a prosazoval neprůhledný sponzoring.

Ve srovnání s uvedenými selháními jsou některé dosud zveřejněné prohřešky ředitele Sýkory, jako např. nákup drahých aut, jen dětskými chybami.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Opakovaná varování Hnutí DUHA i dalších kritiků takzvaných megatendrů a pochybných metod prodeje dřeva, která potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad, se bezezbytku naplnila. Stát přišel o miliardy korun a byly zastaveny reformy hospodaření, které měly zlepšit zdravotní stav našich lesů.
Ředitel Sýkora se choval k veřejnému bohatství státních lesů jako tvrdý byznysmen, kterého nezajímá nic než maximální krátkodobý zisk, který navíc často končil v cizích kapsách. Děsivé je, že měl ve svém počínání po celé čtyři roky politické krytí několika vlád. Věřím, že nepadl jen pro uchlácholení kritiků a že ministr Bendl změní kurs péče o naše lesy lepším směrem. Proto mu posíláme dopis s požadavky na nového ředitele."

Kontakty:

Jaromír Bláha, program Lesy, tel. 731 463 929, email: jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, tel. 731 465 279, email: jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí