zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BP zaplatí za havárii v Mexickém zálivu rekordní pokutu

19.11.2012
Havárie
BP zaplatí za havárii v Mexickém zálivu rekordní pokutu

Za miliony barelů ropy, které předloni zamořily Mexický záliv, zaplatí koncern BP největší pokutu svého druhu v amerických dějinách. Britská ropná společnost se včera dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti a komisí pro cenné papíry (SEC) na rekordním mimosoudním vyrovnání 4,5 miliardy dolarů (90 miliard korun). Dosud nejvíc - 1,2 miliardy dolarů - zaplatila před třemi lety farmaceutická společnost Pfizer.

V rámci dohody BP přiznala, že její zaměstnanci lhali a dopustili se nedbalosti a řady chyb, které stály život jedenáct lidí na ropné plošině Deepwater Horizon.

"Všichni hluboce litujeme tragických ztrát na životech, které nehoda na plošině Deepwater Horizon způsobila. Stejně tak litujeme škod způsobených únikem ropy v zálivu," nechal se včera slyšet šéf BP Bob Dudley.

Výměnou za zaplacení pokuty a přiznání viny se BP zbaví rizika, že ji budou v budoucnu americké úřady kvůli havárii v Mexickém zálivu žalovat.

Celkový účet za největší ekologickou havárii v dějinách USA bude ale mnohem vyšší. Mohl by přesáhnout až 55 miliard dolarů. BP se musí ještě vypořádat s žalobami několika amerických států, firem i jednotlivců. Zřejmě nejdražší bude pro BP žaloba pro porušení zákona na ochranu vod. Pokud ji soud shledá vinnou, bude muset platit dalších až 21 miliard dolarů.

BP si již na možné škody spojené s odškodným a likvidací ekologických škod uložila stranou miliardy dolarů. strana 23

Pokuta

4,5 MILIARDY

dolarů zaplatí BP v mimosoudním vyrovnání s americkými úřady

AUTOR: Simone Radačičová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí