zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požár odpadu v Arnolticích na Liberecku se v noci opět rozhořel

18.11.2012
Odpady
Požár odpadu v Arnolticích na Liberecku se v noci opět rozhořel

Požár nelegálně dovezeného odpadu v osadě Arnoltice na Liberecku se v noci opět rozhořel. Hasičům se navíc rozbil jeden automobilový bagr, který odděluje balíky odpadu nezasažené požárem. ČTK to dnes řekl operační důstojník hasičů. "Náhradní by mě dorazit kolem 11:00," uvedl. Lidé v okolí by neměli vycházet ani větrat, v tunách hořícího odpadu jsou totiž i plasty.

V areálu bývalého teletníku zasahují hasiči od sobotních 15:00. Původně tam bylo 12 jednotek, dnes ráno čtyři. Na ploše 40 krát 70 metrů byly balíky odpadu vysoké do šesti metrů. Požárem zasáhl téměř polovinu z asi 4000 tun odpadu. V sobotu hrozilo, že se oheň rozšíří na sousední halu s uhlím, nebezpečí se ale podařilo hasičům zažehnat.

Na jiném místě v osadě hořel odpad od minulého pátku do pondělí. V bývalém seníku bylo podle odhadu inspekce životního prostředí 2500 až 3000 tun textilu dovezeného z Německa. Plechovou halu o rozměrech 60 krát 20 metrů vyplňovaly balíky do výše pěti až šesti metrů. Oheň tam založil někdo z nedbalosti, nebo úmyslně, příčina sobotního požáru v areálu bývalého teletníku zatím známá není. "Je to souhra náhod, co bije do očí. Stalo se to, co jsme předpokládali," řekla ČTK v sobotu starostka Bulovky Romana Šidlová.

Na obě místa v Arnolticích odpad před lety dovezla firma Nisa Recycling, které inspekce za protizákonnému nakládání s odpady vyměřila pokuty v souhrnu za 1,3 milionu korun. Firma je ale nezaplatila a po změně jednatele v roce 2010 s inspekcí už ani nekomunikuje. Majitelem je pětadvacetiletý Moldavan Ivan Barbescu.

Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlantsko z Německa upozornili lidé už v roce 2005. Inspektoři životního prostředí objevili na několika místech 3062 tun plastů a 5375 tun textilu většinou v soukromých skladech v bývalých zemědělských areálech. Na Liberecku likvidovali hasiči požár uskladněného odpadu také v červenci 2007. V Dolní Řasnici ho tehdy zapálil neznámý žhář, další skládka hořela o dva roky později v nedalekých Černousích. Arnoltice byly posledním místem, kde skládky nelegálně dovezeného odpadu nehořely.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí