zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Občanské sdružení usiluje o zprůhlednění dostavby Temelína

20.11.2012
Atomová energie
Občanské sdružení usiluje o zprůhlednění dostavby Temelína

O větší otevřenost politiků, společnosti ČEZ i firem, které se ucházejí o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, usiluje nedávno vzniklé občanské sdružení Společnost za bezpečný Temelín, které se dnes v Praze představilo novinářům.

Dostavba Temelína je podle předsedajícího sdružení Aloise Pavlíčka tématem, které se týká této i několika následujících generací, a proto by mělo být středem pozornosti veřejné debaty. Společnost za bezpečný Temelín k ní chce přispět zejména jednáním s odborníky, monitoringem životního prostředí a pořádáním veřejných diskuzí.

První z nich se uskuteční začátkem prosince v jižních Čechách a bude se zabývat dopadem provozu Temelína na zemědělce v jeho okolí. Účast v dalších debatách prý již přislíbili zástupci americko-japonské firmy Westinghouse a česko-ruského Konsorcia MIR.1200, které zůstávají v tendru o dostavbu dvou bloků Temelína. Debatoval by měla přijít rovněž předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Občanské sdružení podle Pavlíčka, který byl v letech 2004 až 2007 ředitelem Národního parku Šumava, není proti dostavbě elektrárny jako takové, ale chce veřejnost upozornit na její klady i možná rizika s ní spojená. Především jde o takzvané kumulační efekty, které mohou ovlivnit například teplotu či počet slunečných a mrazových dnů v místě, uvedl Pavlíček.

Kromě společnosti Westinghouse a Konsorcia MIR.1200, tvořeného firmami Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, se o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína ucházela také francouzská společnost Areva. V říjnu však byla v říjnu z tendru vyřazena. Podle firmy ČEZ nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky. Odvoláním Arevy se nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí