zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kalifornie zahájila prodej emisních povolenek

22.11.2012
Ovzduší
Kalifornie zahájila prodej emisních povolenek

Kalifornie jako první americký stát zahájila prodej emisních povolenek. Při první aukci se dnes prodalo 23,1 milionu povolenek na emise oxidu uhličitého (CO2), který podle vědců přispívá ke globálnímu oteplování. Kalifornskému rozpočtu vynesl prodej povolenek 233 milionů dolarů (4,6 miliardy korun), uvedla agentura AP
Jedna emisní povolenka umožňuje podnikům vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého. Kalifornie chce zpoplatněním emisí přimět firmy k omezení produkce CO2, která by se podle plánů nejlidnatějšího amerického státu měla do roku 2020 snížit o 17 procent.

"Tím, že jsme vytvořili cenu uhlíku, jsem zahájili proces odstranění naší závislosti na fosilních palivech," prohlásila Mary Nicholsová ze státní agentury, která prodej povolenek zajišťuje.

Kalifornie chce systémem povolenek přinutit firmy, aby hledaly způsoby, jak emise CO2 omezit. Stát hodlá prodávat povolenky čtyřikrát ročně, nabízený počet se ale má postupně snižovat.

Řada podniků ale systém vytvořený podle vzoru Evropské unie kritizuje. firmy varují, že nákup povolenek bude pro ně znamenat dodatečné náklady, což ohrozí jejich konkurenceschopnost i hospodářské zotavení Kalifornie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí