zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová kompostárna v Pelhřimově začne naplno fungovat do konce roku

21.11.2012
Odpady
Bioodpady
Nová kompostárna v Pelhřimově začne naplno fungovat do konce roku

Do konce letošního roku by měla po zkušebním provozu začít naplno fungovat nová kompostárna v Pelhřimově. Na rozdíl od běžných kompostáren se v ní biologický materiál bude rozkládat pomocí fermentorů. V Česku podobných kompostáren už několik funguje, ale na Vysočině je zřejmě jediná, řekl dnes ČTK místostarosta Tomáš Dufek (ODS).

"Ve velkoobjemových kontejnerech řízeně cirkuluje vzduch a tím probíhá kompostování rychleji," popsal základní funkci zařízení Dufek. Fermentory mohou podle něj vyrobit dva druhy kompostů. Jeden klasický s využitím jako hnojivo, zatímco druhý bude možné použít jako ekologické palivo. "Kvůli podílu evropské dotace nebude moci město po dobu pěti let kompost prodávat, ale poté s jeho prodejem počítá," dodal Dufek.

Stavba je umístěna za areálem městských technických služeb u silnice na Jindřichův Hradec. Kompostárna má projektovanou kapacitu 3000 tun ročně. Kromě zbytků zeleně dokáže likvidovat i biologicky rozložitelný komunální odpad, například zbytky jídel ze školních jídelen a nemocnic nebo kaly z čistíren odpadních vod. Město kvůli tomu podle Dufka pořídí kontejnery na biologický odpad, které rozmístí hlavně v lokalitách s převahou rodinných domů.

Náklady na stavbu kompostárny podle místostarosty dosáhly přibližně 50 milionů korun. Zhruba 90 procent pokryla evropská dotace, zbytek město uhradilo z rozpočtu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí