zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zateplování a rekonstrukce budov zvyšují zaměstnanost

27.11.2012
Vytápění, zateplení
Zateplování a rekonstrukce budov zvyšují zaměstnanost

Podle posledních údajů ČSÚ se letos staví nejméně bytů za posledních 14 let. Návrat k růstu stavebnictví se zatím nečeká ani v roce 2013. Tuzemským stavebním firmám klesají tržby, některé jsou vysoce ztrátové a propouštějí i zaměstnance. Na místě je tedy podpora tzv. malého stavebnictví, například investice do energetických úspor v budovách, jejichž součástí je i zateplování. Ročně se tak díky němu vytvoří tisíce pracovních míst. Potenciál je však ještě mnohem větší.

"Pokud se schválí zákon o hospodaření s energií, budou se v příštích letech stavět energeticky efektivní budovy, jejichž spotřeba se bude blížit nule. Společně s rekonstrukcemi stávajících budov budou vytvářet dostatek pracovních míst, díky nimž se česká ekonomika může v sektoru stavebnictví stabilizovat," říká Ing. Pavel Zemene, Ph.D., předseda Sdružení EPS ČR, a dodává: "Potenciál zateplování je stále velký. V České republice totiž zůstává přes 200 milionů m2 obvodových stěn nezateplených."

Podle nejnovější Kvalitativní studie českého stavebnictví 2012, kterou připravila společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, je u středních a malých společností vnímán pokles v jejich vytíženosti. Velké firmy naopak hlásí růst. Nejen v době krize byly proto vítány programy Zelená úsporám a Nový panel, které vytvořily pro stavební dělníky, výrobce materiálů a projektanty desetitisíce pracovních míst.

Přínos programu Nový panel pro celkovou zaměstnanost v české ekonomice lze vyčíslit ročním ekvivalentem 6553 pracovních míst. Zvýšená intenzita podpory zateplování po zahájení Zelené úsporám (4/2009-12/2010) přinesla dalších 19 059 pracovních příležitostí. Tyto výpočty se shodují s odhady zástupců firem, které se pohybují v oboru.

"Obdobné programy mají význam zejména pro lokální ekonomiku. Přispívají k udržení pracovních příležitostí a zároveň se do revitalizace budov a domů dostanou vedle samotných dotací i soukromé úspory a úvěrové zdroje," upozorňuje Pavel Zemene a doplňuje: "K oživení pracovního trhu může výrazně přispět i bankovní sektor, který díky svým programům na podporu bydlení nabízí zájemcům o rekonstrukci bytu výhodné produkty s nízkým úrokem. Logicky jsou pak investory vyhledávány ty projekty, které jsou pro ně efektivnější."

Dlouhodobé cíle Evropské unie

Ze statistik vyplývá, že v Evropské unii se nachází 24 milionů lidí bez práce. Průměr nezaměstnanosti na jednu členskou zemi tvoří téměř 11 %. Tento problém na trhu práce řeší nejlépe v Rakousku a Německu. Právě v těchto zemích vnímají potenciál v investicích do energetické efektivnosti budov a vkládají do nich finance z masivních dotačních programů. Díky nim zde stoupá zaměstnanost a roste počet budov s nízkou spotřebou energie. Naopak krize ve stavebnictví silně postihla zejména jižní země, jako je Řecko a Španělsko. Dotkla se ale také Irska, kde bylo v tomto sektoru zaměstnáno 271 000 pracovníků. Současná čísla přicházející z této země hovoří o hlubokém poklesu až na 105 000 zaměstnanců. Ještě horší je situace ve Španělsku, kde od roku 2007 přibylo 2,7 milionu nezaměstnaných.

Řešení nabízí kampaň EuroACE (Evropská aliance firem pro energetickou účinnost), apelující na opravy, rekonstrukce stávajících domů a výstavbu zateplených domů. Tuto činnost vidí jako účinné východisko ekonomických a ekologických problémů. Zaměstnanci EuroACE vypočítali, že na každých 100 milionů eur vynaložených na opravy domů se vytvoří 7000 pracovních míst. Cílem kampaně je dosáhnout zateplení u 3 % budov v EU ročně. Pokud by se ho podařilo naplnit, sníží se do roku 2050 poptávka po energii až o 80 %. Pracovní místa tak budou zajištěna na 40 let dopředu.

"Přínos financování úspor energie je nutno vnímat napříč celou Evropskou unií. Jestliže chceme v budoucnu snižovat energetickou náročnost budov, budeme nuceni přijmout opatření v podobě energetické renovace budov, výstavby v nulovém standardu, podpory obnovitelných zdrojů a dalších inovací," dodává Pavel Zemene.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí