zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarský kraj požádal o 170 milionů na likvidaci bolševníku

30.11.2012
Příroda
Karlovarský kraj požádal o 170 milionů na likvidaci bolševníku

Karlovarský kraj požádal o dotaci na plošnou likvidaci invazních rostlin. Na rozsáhlý projekt likvidace bolševníku, křídlatky a netýkavky v celém kraji chce získat 170 milionů korun. Má už souhlas většiny majitelů pozemků, řekla dnes ČTK vedoucí projektu Lenka Pocová.

Právě souhlas vlastníků pozemků je jedním z hlavních předpokladů pro získání dotace. "V první vlně jsme obeslali všech 4815 vlastníků pozemků, kterých se projekt bude týkat. Souhlas jsme dostali zhruba od poloviny. V druhé vlně jsme obeslali 2800 majitelů a souhlasy k nám postupně docházejí," uvedla Pocová.

Některým majitelům bylo podle ní potřeba vysvětlit, v čem projekt vlastně spočívá. Ne každý byl totiž ochoten povolit vstup na své pozemky a likvidaci invazních rostlin. Další jednání s majiteli budou pokračovat.

Zejména u bolševníku velkolepého je Karlovarský kraj nejpostiženějším regionem. Zkušenosti s jeho plošnou likvidací už mají Mariánské Lázně, kde se týkala okolí Kosího potoka a podle dosavadních zjištění byla úspěšná. Právě Pocová stála za projektem v Mariánských Lázních a nyní podobný, ale podstatně rozsáhlejší, zpracovává i pro Karlovarský kraj.

V srpnu skončilo mapování výskytu invazních rostlin v kraji. Zmapováno bylo 41.000 parcel. Souhrnné výsledky si může veřejnost a majitelé pozemků prohlédnout na webových stránkách gis.kr-karlovarsky.cz Například nejrozšířenější bolševník se v kraji vyskytuje na celkové ploše 50 kilometrů čtverečních.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí