zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama přijal zákon proti snaze EU vybírat platby za letecké emise

29.11.2012
Doprava
Ovzduší
Obama přijal zákon proti snaze EU vybírat platby za letecké emise

Americký prezident Barack Obama v úterý podepsal zákon, který má chránit americké letecké společnosti před placením za emise oxidu uhličitého z jejich letů do a ze zemí Evropské unie. Obama tak učinil přesto, že Evropská komise mezitím ustoupila mezinárodnímu tlaku a platnost svého jednostranného opatření navrhla na jeden rok odložit.

Návrh zákona v září jednomyslně schválil jinak ostře rozdělený Senát a hned po volební přestávce se obě sněmovny Kongresu dohodly na společné verzi. Jeden z prvních zákonů, které Obama po volbách podepsal, dává ministerstvu dopravy USA pravomoc zabránit americkým přepravcům účastnit se evropského systému obchodování s povolenkami.

Mluvčí Bílého domu Clark Stevens zdůraznil, že Obamova vláda má zájem o snižování leteckých emisí doma i ve světě, jednostranný krok EU je ale podle něj špatnou cestou. Dodal, že Washington chce dosáhnout pokroku v globálních jednáních o emisích v rámci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která patří pod OSN.
ËU uvedla v lednu do praxe normu, která nutí aerolinie stát se součástí systému obchodování s povolenkami, řada velkých obchodních partnerů to ale odmítla jako jednostranný krok v době, kdy se o tomto problému jedná v rámci OSN. Evropská komise před zhruba dvěma týdny nakonec oznámila, že uplatňování normy "zmrazí", avšak začne ji opět vymáhat za rok, pokud ICAO nedospěje ke globální dohodě

Do systému obchodování s emisními povolenkami v EU neochotně vstoupila většina světových aerolinií až na společnosti z Číny a Indie, jimž to jejich vlády zakázaly. Seskupení amerických aerolinií Obamův krok ocenilo a odhadlo, že kdyby nařízení EU plnily, přišly by do roku 2020 o celkem 3,1 miliardy dolarů (61 miliard Kč).


Američtí zákonodárci Claire McCaskillová a John Thune, kteří návrh zákona vypracovali, uvedli, že tento krok přispěl k rozhodnutí EU odložit uplatňování kontroverzní normy. EU byla zejména pod silným tlakem Pekingu, který v případě sankcionování čínských přepravců hrozil odvetou včetně zabavování evropských letadel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí