zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příliš drahý Temelín

02.12.2012
Atomová energie
Příliš drahý Temelín

Společnost ČEZ požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou nových jaderných reaktorů v Temelíně. K tomuto kroku se rozhodla i přesto, že výběrové řízení na dodavatele se dostalo do vážných potíží po vyřazení společnosti AREVA a přestože bude obtížné novou elektrárnu zaplatit.

Ministr průmyslu Kuba proto v návrhu nové státní energetické koncepce požaduje garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů [1]. Jedině při zavedení tohoto bezprecedentního kroku je možné zajistit jejich uplatnění na trhu. Náklady na stavbu jaderných elektráren jsou totiž na rozdíl od obnovitelných zdrojů rok od roku vyšší.

Podle propočtů ekonomů z Candole Partners [2] by české spotřebitele taková podpora vyšla na téměř 17 miliard korun ročně. Rodina s průměrnou roční spotřebu 4 500 kWh by si připlatila o 1 434 Kč, tedy přinejmenším o 10 %. Ve Velké Británii, kde je diskutována obdobná forma podpory, přišli experti City Bank s odhadem, jakým podpora jádra zatíží domácí rozpočty - až 200 librami (6 400 Kč) ročně navíc. [3]

Sdružení Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA při této příležitosti představuje informační list "Příliš drahý atom - Potíže účastníků temelínského tendru", ve kterém rozebírá ekonomické souvislosti projektu 3. a 4. reaktoru v Temelíně.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "ČEZ se rozhodl pokračovat po dobrodružné cestě, na konci které vidí další reaktory v Temelíně a udržení pozice jednoho z největších vývozců elektřiny na světě. Pravděpodobnější však budou zmařené investice do přípravy projektu, který se nikdy nepostaví nebo výrazné zatížení peněženek českých spotřebitelů."

Zadávací bezpečnostní zpráva byla sice zveřejněna, ale jinak je z řízení o umístění jaderného zařízení podle atomového zákona [4] zcela vyloučena veřejnost včetně dotčených obcí či kraje.

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Karel Polanecký, Hnutí DUHA, tel.: 737 666 968, e-mail: karel.polanecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí