zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cena plynu pro domácnosti je pole plynařů na hranici únosnosti

05.12.2012
Energie
Cena plynu pro domácnosti je pole plynařů na hranici únosnosti

Cena plynu pro domácnosti se dostává na hranici únosnosti. Další zdražování by mohlo přimět zejména nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby se vrátily k topení pevnými palivy, což by mělo negativní dopady na kvalitu ovzduší. Dnes to na konferenci Gas Business Breakfast řekl prezident České plynárenské unie (ČPU) Oldřich Petržilka.

"Především v těch menších obcích, mimo velká centra, jsme se dostali někam k hranici. Proto zatěžování dalšími daněmi může být v tomto smyslu velmi nebezpečná záležitost," prohlásil Petržilka.

Své tvrzení opírá o výsledky průzkumu, který pro ČPU zpracovala agentura PPM Factum. Podle něj považují lidé plyn za stabilní palivo a problémy s jeho dodávkami přiznává jen 1,5 procenta odběratelů. Zároveň ale sedm procent lidí začíná zvažovat, zda od plynu neodejít. Petržilka uvedl, že to jsou především nízkopříjmové domácnosti z malých obcí, především na severu Moravy.

Průměrná cena jedné megawatthodiny plynu pro domácnosti činí podle Energetického regulačního úřadu v letošním roce 1393 korun. V roce 2013 by se podle propočtů ERÚ měla zvýšit na 1436 korun.

Generální ředitel RWE Transgas Martin Herrmann ale upozornil, že od roku 2014 by se mohla cena plynu jen kvůli daním zvýšit o dalších 100 korun za megawatthodinu. Na domácnosti by se podle něj přestala vztahovat výjimka z placení daně ze zemního plynu, zároveň by vstoupila v platnost uhlíková daň.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí