zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Novoměstsku přibyla přírodní památka Šafranice s rašeliništi

08.12.2012
Chráněná území
Na Novoměstsku přibyla přírodní památka Šafranice s rašeliništi

Sedmihektarové území s rašelinnými loukami u Slavkovic na Novoměstsku bylo zařazeno mezi přírodní památky. V této lokalitě nazvané Šafranice odborníci našli velké populace chráněných rostlin a živočichů. Žijí tam mimo jiné ohrožené druhy čolků, ropucha obecná a vzácný motýl hnědásek rozrazilový. O zřízení 102. přírodní památky na Vysočině rozhodla na dnešním zasedání krajská rada. ČTK to sdělil krajský radní Zdeněk Chlád (ČSSD).

Jedinečnost Šafranice byla potvrzena podrobným přírodovědným průzkumem. "Ukázal, že zmíněná oblast svým významem převyšuje kvalitu mnohých stávajících zvláště chráněných území v kraji," uvedl Chlád. Z rostlin v těchto místech roste fialově kvetoucí orchidej prstnatec májový, mezi dalšímu druhy v tamní bohaté populaci jsou i vachta trojlistá a tolije bahenní.

Na Vysočině existuje 178 maloplošných zvláště chráněných území, zabírají dohromady 5591 hektarů pozemků. Kraj se stará o 74 přírodních památek a 54 přírodních rezervací. O zbývající zvláště chráněná území pečují správy dvou chráněných krajinných oblastí - Žďárské vrchy a Železné hory. V návrhu krajského rozpočtu na příští rok jsou na údržbu chráněných území podobně jako letos vyčleněny čtyři miliony korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí