zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 15 lety byl podepsán Kjótský protokol

10.12.2012
Klimatické změny
Před 15 lety byl podepsán Kjótský protokol

Děravý jako ementál se ukázal být protokol o snížení emisí plynů způsobujících takzvaný skleníkový efekt, přijatý na konferenci OSN před 15 lety, 11. prosince 1997, v japonském Kjótu. Svého hlavního cíle - snížení emisí v průměru o pět procent v porovnání s rokem 1990 - tento dokument nedosáhl. Podle zprávy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) z minulého měsíce se koncentrace skleníkových plynů od roku 2000 naopak zvýšila asi o 20 procent.

A není divu, když závazné cíle si stanovily jen některé země, jiné si vymohly zachování stávající produkce emisí, či dokonce zvýšení. USA Kjótský protokol podepsaly, ale odmítly ho ratifikovat s tím, že by poškodil jejich hospodářství, a protože se k závazku snižování emisí nepřipojila Čína a Indie. Právě Washington a Peking jsou přitom největšími znečišťovateli ovzduší na světě. Loni v prosinci od něj odstoupila Kanada s tím, že stejně "nefunguje".

Kjótský protokol o snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů (metanu, oxidu dusného, hydrogenovaných fluorovodíků, polyfluorovodíků a fluoridu sírového) vstoupil v platnost v únoru 2005 a letos měla jeho platnost vypršet. Loni v prosinci se účastnické země v Durbanu dohodly, že platnost se posune do roku 2017 a že do roku 2015 bude uzavřena nová klimatická dohoda, jež by měla platit nejpozději od roku 2020 a na rozdíl od kjótského protokolu by měla postavit všechny země pod stejný právní rámec k prosazování emisních závazků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí