zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do roku 2015 by měla produkce emisí z průmyslových zdrojů klesnout v Moravskoslezském kraji o celou třetinu

12.12.2012
Ovzduší
Do roku 2015 by měla produkce emisí z průmyslových zdrojů klesnout v Moravskoslezském kraji o celou třetinu

V rámci 36. výzvy Operačního programu Životní prostředí, která je primárně určena velkým průmyslovým podnikům a jejich projektům na zlepšování kvality ovzduší, bude do roku 2015 v Moravskoslezském kraji proinvestováno 5,7 miliardy korun. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání pracovní skupiny pro MSK v Třinci svým podpisem dal této výzvě definitivní zelenou.

"V rámci této výzvy bylo celkem schváleno 26 žádostí s dotací za celkem 3,4 miliardy korun. Žadatelé z Moravskoslezského kraje navíc dostanou na realizaci svých projektů na snižování průmyslových emisí dalších 600 milionů z národních zdrojů. Zbylých 1,7 miliardy financují v rámci podmínek pro udělení evropské dotace sami průmyslníci," uvedl v této souvislosti Chalupa, podle kterého by realizací těchto projektů mělo dojít ke snížení primárních i fugitivních emisí prašných částic o zhruba 1100 tun za rok, což představuje třetinu celkové stávající produkce průmyslových emisí.

Ministerstvo počítá s finanční podporou projektů na snižování emisí v ovzduší i v budoucnosti. "Již v únoru příštího roku bude vyhlášena další, tzv. 90% výzva pro Moravskoslezský kraj s alokací 600 milionů korun. V této výzvě dostanou šanci jednak projekty z tzv. zásobníku 36. Výzvy a samozřejmě také další nové projekty jednotlivých zástupců moravskoslezského průmyslu, které budou primárně zaměřeny na zlepšení stavu ovzduší v regionu," dodal ministr.

Souběžně s tím je připravována další výzva na všechny oblasti podpory Prioritní Osy 2, výše podpory bude 40 %. Tato výzva nebude s největší pravděpodobností finančně omezena kvůli vytvoření nového zásobníku projektů pro další výzvy.

V jednání je také další plánovaná výzva, která by měla v budoucnu v regionu Moravskoslezského kraje nabídnout městům a obcím financování alternativní městské hromadné dopravy. Základní principy této výzvy, jejíž alokace by se měla pohybovat až na hranici 1 miliardy korun, byly schváleny na Monitorovacím výboru a diskuse s Evropskou komisí dále pokračuje.

O pevné zařazení výzev na financování alternativní dopravy, ale také například výměny pouličního osvětlení v Moravskoslezském kraji je nicméně ministerstvo financí připraveno usilovat v rámci nového operačního programu, který je připravován pro období 2014 - 2020.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí