zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

12.12.2012
Obecné
Krátce - různé

Z PROGRAMU SCHŮZE VLÁDY ČR, která se koná ve středu 12. prosince 2012 v zasedací síni budovy Úřadu vlády, Praha 1, nábřeží E.Beneše 4

10.
Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2011
č.j. 1210/12 - bod 10 schůze vlády 5.12.2012
Předkládá: ministr životního prostředí

2.
Informace o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích v roce 2011
č.j. 1236/12
Předkládají: ministři životního prostředí a zdravotnictví

V úterý 20. listopadu 2012 se uskutečnilo jednání Výboru dle čl. 75 směrnice 2010/75/EU, o průmyslových emisích. Na tomto jednání Výbor hlasoval ve prospěch rozhodnutí Komise, kterým se stanoví závěry o BAT podle směrnice 2010/75/EU pro Výrobu cementu, vápna a oxidu hořečnatého a Vydělávání kůží a kožešin.
Závěry o BAT pro oba dokumenty budou přeloženy oficiálně do českého jazyka a budou uveřejněny v úředním věstníku EU. Nově strukturovaný dokument o nejlepších dostupných technikách BAT pro`výrobu cementu a vápna´ bude následně přeložen celý do českého jazyka (kromě části týkající se oxidu hořečnatého). Dokument o BAT pro vydělávání kůží a kožešin se celý dokument o BAT překládat nebude, neboť se daná činnost dle Přílohy 1 bod 6.3 směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích na území ČR nevyskytuje.

Hotel z pošty ve Stockholmu
Nenechte se zmást titulkem, nejedná se o hotel, který snad vznikl v rekonstruované poštovní budově. Jde o přesně opačný přístup, který spočíval ve 100% recyklaci stavebního materiálu použitého na staré budově pošty, jež kdysi na pozemku stála. A kdo je oním šetrným stavebníkem? Majitelé stockholmského Radisson Blu Waterfront Hotelu. Ekologický přístup se promítá i do dalších použitých stavebních prvků - skleněná fasáda obsahuje například 1040 m2 slunečních kolektorů, jež denně ušetří průměrně až 1 MW energie potřebné k výrobě tepla. Naopak ke chlazení budovy se používá voda z nedalekého jezera, kterou do systému vhánějí vodní pumpy. Kdo zná energetické bilance hotelových domů, ví, jak je rozumné myslet úsporně a ekologicky.

Mezi oceněné letošního ročníku Národní cena kvality České republiky a držitele titulu Úspěšná firma patří i Hotel Olšanka v Praze, který je tak jediným pražským hotelem s tímto oceněním. Národní cena kvality přitom představuje jedno z nejprestižnějších ocenění, které mohou firmy získat. Každoročně se uděluje v osmdesáti zemích světa a mezi hodnoticími kritérii je mimo jiné kvalita poskytovaných služeb, spokojenost zaměstnanců, cíle managementu nebo vztah k životnímu prostředí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí