zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila zprávu MŽP o životním prostředí v roce 2011

14.12.2012
Obecné
Politika
Vláda schválila zprávu MŽP o životním prostředí v roce 2011

V roce 2011 se snížila zátěž životního prostředí v České republice. Výroba technologicky vyspělejších produktů totiž měla nižší nároky na energie, a vznikalo tak také méně emisí. Kromě jiného to plyne ze Zprávy o životním prostředí v ČR v roce 2011, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí a dnes podle informací ČTK schválila vlády.

Životní prostředí však ovlivnila nejen klesající energetická a materiálová náročnost hrubého domácího produktu. Na stavu životního prostředí se totiž projevilo i snižování výrobních nákladů spojené s přetrvávající hospodářskou stagnací a úsporami v domácnostech, stojí ve zprávě.

Poklesl objem škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, především emisí oxidů dusíku a těkavých organických látek, stojí v materiálu. Projevila se na tom skutečnost, že lidé jezdí v modernějších autech s nižší spotřebou a zároveň objem osobní dopravy nenarůstal. U té nákladní je to ale naopak: roste a navíc vozový park je čím dál tím zastaralejší.

Setrvalý trend nižší spotřeby vody vedl k nižšímu množství odpadů vypouštěných do vodních toků, velký podíl odpadních vod navíc prochází čistírnami, takže znečištění potoků a řek loni klesalo.

Díky zájmu obyvatel o bioprodukty rostla plocha ekologicky obdělávané zemědělské půdy. Narůstal také podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie a zvyšovala se recyklace odpadů a obalů.

Se znečištěným ovzduším souvisí stále vysoký podíl fosilních paliv na výrobě energie, který meziročně klesá jen mírně. Emise do ovzduší produkované velkými podniky byly ve větší míře redukovány. Přetrvává však vliv emisí z domácích kotlů.

Dopravní infrastruktura spolu se zábory zemědělské půdy zástavbou narušují strukturu a funkci krajiny, píše se ve zprávě pro vládu. Zatížení ekosystémů působením přízemního ozonu a nevhodná druhová skladba lesních porostů s převahou monokultur jsou důvodem špatného zdravotního stavu lesů, které pak nejsou schopny odolávat negativním vlivům.

Problémem jsou podle zprávy také ekologické zátěže, jejichž odstraňování je časově a finančně náročné.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí