zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaký bude vývoj cen elektřiny a plynu

18.12.2012
Energie
Jaký bude vývoj cen elektřiny a plynu

. ZEMNÍ PLYN:

"Nikdo z dodavatelů se nehrnul do velkého zlevňování a tak se dá říci, že rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem se snížil", říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info a pokračoval: "Ve vývoji ceny plynu nastal jen malý pohyb u obchodníků, byla to spíš stagnace cen než pohyb nějakým směrem. Došlo ke zvýšení cen několika dosud nejlevnějších dodavatelů, které však bylo kompenzováno naopak snížením nabízené ceny některých, původně dodavatelů s vyššími cenami"

(podrobnosti viz http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/9386-analyza-zmeny-ceny-zemniho-plynu-na-prelomu-let-2012-2013)

. ELEKTŘINA:

"Ceny obchodníků se snižují, ale zvýšily se regulované ceny energie, příspěvek na obnovitelné zdroje a další poplatky. Není možno nevidět negativní vliv fixace cen elektřiny a je třeba zdůraznit, že další změny cen probíhají a u některých obchodníků budou probíhat i začátkem roku 2013", říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info a pokračuje: "Lze říci, že charakteristickým znakem vývoje cen na přelomu let 2012/2013 je snižování cen obchodníků. Podle zadaných dat z Kalkulátoru cen energií TZB-info dosahovalo snížení cen intervalu od 2,27 do 3,17 %, z toho k vyššímu snížení došlo v distribuční oblasti ČEZu. Stálý plat, který si obchodníci účtují, naopak mírně klesl (do 1 %), pouze se mírně zvýšil v distribuční oblasti E.Onu (do 2 %)."

(podrobnosti viz http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/9382-analyza-vyvoje-cen-elektricke-energie-na-prelomu-let-2012-2013)

. Změny v letošním roce při zveřejňování cen:

Většina dodavatelů vyvěsila svoji nabídku až od 22 hodiny, někteří krátce před půlnocí 1. prosince. Myslím, že i toto se postupně odbourá, protože povinnost vyhlásit ceny nejméně 30 dnů před změnou cen platí pouze při zdražení, tedy když ceny zůstávají stejné nebo se zlevňuje, tak tato lhůta neplatí.
Dalším typickým znakem letošního roku je neuvěřitelná nabídka produktových řad dodavatelů. Naštěstí tyto většinou fixní cenové nabídky platí pro určité období a změna cen se jich netýká.(podrobnosti viz http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/9376-ceny-elektriny-a-plynu-pro-rok-2013-jiz-v-kalkulatoru-cen-energii-tzb-info)

. Vývoj cen regulovaných složek elektrické energie:

Vývoj cen regulovaných složek elektřiny od roku 2006 do roku 2013 a další srovnání, např. cena za podporu výkupu elektřiny z OZE, daň z elektřiny, cena za systémové služby a cena za zúčtování operátora trhu OTE, jsou nyní nově v Kalkulátoru cen energií TZB-info.

(podrobnosti viz http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/9353-kalkulator-cen-energii-tzb-info-nove-rozsiren-o-analyzu-cen)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí