zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejnoprávní Česká televize musí zachovat aktuální ekologickou publicistiku, ať už je trnem v oku komukoli

18.12.2012
Obecné
Veřejnoprávní Česká televize musí zachovat aktuální ekologickou publicistiku, ať už je trnem v oku komukoli

Sdružení Arnika vyzývá ředitele České televize Petra Dvořáka i členy Rady ČT, aby při zítřejším schvalování nové podoby ekologických pořadů zachovali prostor pro publicistické pořady, které se cíleně a dlouhodobě budou zabývat aktuálními ekologickými kauzami. Napomohou tím navázat na současné relace Nedej se! a Přidej se, které představují ve vysílání veřejnoprávní TV důležitý prvek ,,hlídacího psa" a kvality, přestože jsou trnem v oku pro mnohé podniky nebo developery.

"Prostor poskytnutý pro investigativní publicistický pořad Nedej se! v uplynulých dvaceti letech představoval významný přínos pro dodržování zákonů v Česku. Nedej se! pomohlo předejít mnoha možným a nenávratným škodám na životním prostředí. Nebráníme se modernizaci stávajících pořadů nebo doplňování o jiné formáty. Jsme však přesvědčeni, že aktuální publicistika řešící ochranu životního prostředí před zbytečnou devastací má mít prostor právě ve veřejnoprávní televizi. Ředitel ČT Petr Dvořák i předseda Rady ČT Milan Uhde by měli ukázat, že televize pod jejich vedením nepodléhá politickému tlaku a aktuální publicistický pořad o životním prostředí zachovají," říká předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.

Jedinečný blok ekologických pořadů, mezi nimiž figurují tituly jako Nedej se!, Přidej se... a další, vysílá Česká televize již dvacet let. Nejde sice o pořady s maximální sledovaností, ale ta u veřejnoprávní televize není cílem, protože její činnost není financována z reklamy. Na provoz přispívají všichni, kteří platí koncesionářské poplatky, tedy v podstatě každá česká domácnost. A v nemalé části těchto domácností jsou lidé, kteří mají zájem o aktuální publicistiku a watchdogové aktivity v oblasti životního prostředí.

Podobné pokusy, které měly pro mnohé politiky a developery problematické pořady smést z obrazovky, proběhly už v minulosti. Naposledy v červnu 2011, kdy vedení televize také uvažovalo o jeho zrušení. Tehdy se tomu, i díky tlaku veřejnosti, podařilo zabránit.

Více informací je k dispozici na arnika.org

Vratislav Vozník
tiskový mluvčí sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí