zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové chtějí koupit stráň nedaleko Jaroměře

20.12.2012
Příroda
Ekologové chtějí koupit stráň nedaleko Jaroměře

Ekologové chtějí odkoupit stráň vyhledávanou teplomilnými živočichy u Brodu nad Labem nedaleko Jaroměře na Náchodsku. V lokalitě by měla vzniknout rezervace pro ještěrky a další živočichy. ČTK o tom informoval David Číp ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Jaro Jaroměř.

"Spolu s některými brouky, motýly a obojživelníky patří i plazi mezi velmi zranitelné a ubývající skupině živočichů," uvedl Číp. V lokalitě kromě vzácných živočichů rostou také ohrožené rostliny, například růže galská či hořeček brvitý. Ochránci chtějí lokalitu po odkoupení otevřít veřejnosti. "Podobným místům totiž pohyb lidských návštěvníků svědčí, pravidelně zdupávané cestičky jsou místa, kde se rády sluní nejen ještěrky a motýli, ale i celá řada dalších teplomilných živočichů," uvedla Alice Janečková, která se péči o území věnuje téměř deset let.

O zhruba pětihektarovou lokalitu u obce Brod se ekologové starají od roku 2003, například ji pravidelně kosí. Současní majitelé ji chtějí prodat a zájem projevili pěstitelé rychle rostoucích japonských topolů. "Vysázení topolů by celou lokalitu i s jejími obyvateli zlikvidovalo," uvedl Číp. Ekologové proto v rámci kampaně Místo pro přírodu shánějí peníze na odkup lokality. Více informací je možné najít na www.mistoproprirodu.cz či na www.jarojaromer.cz/spolek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí