zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát vypíše nové tendry na likvidaci ostravských lagun

19.12.2012
Sanace, staré zátěže
Stát vypíše nové tendry na likvidaci ostravských lagun

Státem kontrolovaná firma Diamo vypíše v lednu dvě samostatná výběrová řízení na další fázi likvidace ostravských ropných lagun. Na jaře by pak měla přidat ještě jedno. Podle informací deníku Insider stát na zakázky vyčlení nejvýše 3,1 miliardy korun.

"První lednový tendr bude otevřený pro všechny zájemce a půjde v něm o likvidaci kalů, které zůstaly po předchozích operacích. V druhém případě stát osloví přímo sdružení Čistá Ostrava, které se už na předchozí likvidaci podílelo. V tomto případě jde o likvidaci zeminy a pevných zbytků," píše deník. Podle generálního ředitele Diama Jiřího Ježe dolaďuje firma poslední detaily tendrů s ministerstvem životního prostředí.

Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo sdružení firem Čistá Ostrava. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group, dále jsou v něm zastoupeny akciové společnosti OHL ŽS a Aquatest.

Čistá Ostrava vyhrála v roce 2004 původní tendr s nabídkou, že celé území dá do pořádku za 2,6 miliardy korun. Do ekologické obnovy území, které patří k nejzamořenějším v republice, stát ale už investoval zhruba čtyři miliardy korun.

Původně se odhadovalo, že v lagunách se nachází asi 215.000 tun kalů. Při likvidaci se postupně ukázalo, že kalů je přibližně o 70.000 tun více. Čistá Ostrava mimoto také nárokovala takzvané vícepráce, což je další důvod, proč konečná suma, kterou stát zaplatí, převýší původní o jednotky miliard.

Ropné laguny v Ostravě jsou jedním z nejvíce znečištěných míst v České republice. Likvidovaný odpad se odtud odváží do různých míst po celé zemi, kde se pak spaluje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí