zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hašek chce zakázat těžbu plynu hydraulickým štěpením

18.12.2012
Energie
Geologie
Hašek chce zakázat těžbu plynu hydraulickým štěpením

Šéf Asociace krajů a poslanec Michal Hašek (ČSSD) chce zakázat metodu hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicového plynu. Dnes na tiskové konferenci představil návrh zákona, který by měl těžbu i průzkum pro ni znemožnit. Hašek ale řekl, že pokud bude v budoucnu možné získávat břidlicový plyn ekologicky šetrným způsobem, nebude těžbě bránit.

Při těžbě plynu metodou hydraulického štěpení neboli frakování se pod zem nahání voda s pískem a s nebezpečnými chemikáliemi. "Jsou zkušenosti z Evropy a ze světa, že ty důsledky (těžby) jsou velmi fatální pro krajinu, pro životní prostředí a samozřejmě také pro lidi, kteří na dotčených místech žijí," řekl Hašek. Uvedl, že hydraulické štěpení hornin ohrožuje zásoby pitné vody a vede k záboru a ke kontaminaci zemědělské půdy.
Hašek v návrhu zákona žádá, aby stát zakázal využívání hydraulického štěpení při těžbě a porušení zákazu trestal pokutou do deseti milionů korun. Podle něj by také měly úřady mít pravomoc společnostem, které zákaz poruší, odebrat až na tři roky oprávnění k hornické činnosti.

Do řízení o povolení hornické činnosti, a tedy i těžby pomocí hydraulického štěpení, by se mohly podle Haška zapojit i kraje. Dosud měla takové právo pouze obec, na jejímž území se mělo těžit.

Hašek také požaduje, aby stát musel povinně odepsat zásoby břidlicového plynu, pokud ho nebude možné získat jinak než hydraulickým štěpením. Odpis zásob ale Hašek nepovažuje, na rozdíl od zákazu metody těžby, za zásadní věc.

Hašek chce návrh zákona nabídnout k podpisu i poslancům z jiných politických klubů. "Já jsem přesvědčen, že tento zákon není ani pravicový, ani levicový. Je o použití selského rozumu," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že by Poslanecká sněmovna mohla zákon projednávat v prvním čtení už na začátku příštího roku.

Proti průzkumu a případné těžbě se staví ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby břidlicového plynu mohly být. Obávají se zhoršení kvality životního prostředí i kvality podzemních vod.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v listopadu uvedl, že nepodpoří zákon, který by v Česku těžbu břidlicového plynu jednou provždy zakázal. Místo toho navrhuje moratorium na těžbu i na průzkum ložisek do roku 2014, během kterého stát stanoví podmínky, které by bylo nutné pro budoucí průzkum a těžbu splnit.

Břidlicový plyn těží pomocí hydraulického štěpení hornin Spojené státy, velké plány má v tomto ohledu i Polsko. Naopak Francie či Bulharsko těžbu plynu pomocí hydraulického štěpení zakázaly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí