zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šperky vznikají z odpadu, třeba i z dopravních značek

29.12.2012
Recyklace
Šperky vznikají z odpadu, třeba i z dopravních značek

Šperky z drahých kovů, zlata, stříbra nebo perel, které patří k tradičním vánočním dárkům, mohou zastoupit i méně nákladné alternativní originální ozdoby. Výtvarníci a designéři je vyrábějí nejen z přírodních materiálů, ale v posledních letech i z recyklovaných materiálů - vyřazených plastů, drátů, počítačů, kartonů, starých textilií a nově i ze zbytků z dopravních značek.

Náušnice s motivy jednosměrky, zákazu vjezdu, přikázaného směru jízdy nebo stezky pro chodce, ale i čisté jednobarevné druhy vytváří student Univerzity Karlovy a kreativec Jindřich Fialka. Z výroby značek vzniká podle něj velké množství odpadu, jak z reflexních folií, tak i kovových částí.

"Nechci sebrat na skládce zajímavý kus čehokoliv, pověsit ho na řetízek a říkat tomu recyklace. Právě naopak - cílem je tvořit skutečné šperky. Takové, na kterých se nepozná, že jsou vyrobeny z něčeho, co mělo skončit ve spalovně. Lidé nechtějí vypadat recyklovaně, chtějí vypadat dobře. Zároveň nechtějí drancovat jedinou planetu, kterou máme," řekl ČTK Fialka.

Například ve svých náušnicích Cherries zdůrazňuje maximální možný, až 96procentní, podíl recyklovaných částí. "Ač to může vypadat směšně, opravdu nechci recyklaci 'marketingově zneužívat', ale skutečně ji provozovat. Teď na začátku pochopitelně je reálný dopad na životní prostředí zanedbatelný, ale pokud bude mít ReeflexDesign úspěch, bude mít i ekologický smysl," poznamenal. Kromě samotných recyklovaných materiálů pracuje s chirurgickou ocelí, a ne běžnými šperkařskými kovovými díly. Dosáhnout stoprocentního podílu recyklovaných částí nebude podle něj nikdy možné, proto volí alespoň tyto kvalitní doplňky.

Originální šperky nabízí i jiní autoři například na serveru Fler.cz, jednou z nich je "Zelená houba". Vyrábí náušnice z plastových lístečků v modré barvě minerální vody, jsou ručně vystřihané a jednotlivě opálené. Šperkům ze starých elektrospotřebičů se věnuje i český projekt, který část svých produktů vyrábí v chráněných dílnách a azylovém domě.

Před několika lety kupříkladu připravil sochař Pavel Opočenský kolekci šperků ze zbytků lyží. Šperky vytvářejí ze všeho, co "jim přijde pod ruku", také výtvarnice Jana Hůlová pod nezávislou značkou Kompot, Zuzana Pšeničná jako značka Cvok nebo Vegar. "Šperky z recyklovaných materiálů jsou zkrátka originální, lidé je mají rádi právě proto, že jsou neopakovatelné," uvedla Julia Nováková, která je od pátku do dneška vystavuje na charitativním trhu Světlo Lucerny v pražském paláci Lucerna. Také Fialkovy výtvory je dnes možné zhlédnout na piazettě pražského Národního divadla na akci Dyzajn Márket.

Šárka Mrázová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí