zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Informace ke změnám plateb za komunální odpady - novela zákona o místních poplatcích

07.01.2013
Odpady
Urbánní ekologie
Informace ke změnám plateb za komunální odpady - novela zákona o místních poplatcích

Od 1.1.2013 začínají platit některé nové vyhlášky obcí týkající se poplatků za komunální odpad.

Prezident republiky Václav Klaus podepsal v květnu 2012 zákon, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Novela zákona rozšiřuje okruh osob, které budou muset hradit poplatek za komunální odpad a zvyšuje maximální limit poplatku za sběr a svoz netříděného odpadu.

Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů představuje jednu z možností, jak zajistit prostředky na finanční úhradu nákladů souvisejících s odpadovým hospodářstvím obcí a měst. Na začátku května 2012 schválila Poslanecká sněmovna možnost navýšení části poplatku za netříděný odpad.

Od roku 2013 může částka za netříděný odpad dosáhnout až 750 Kč na obyvatele s trvalým bydlištěm na území obce. U tříděné složky by měla být zachována hranice 250 Kč, maximální roční sazba je tedy 1000 Kč. Vždy se však může jednat maximálně o podíl, který vyplývá z fakturované hodnoty. Vzhledem k tomu, že se rozšiřuje také okruh poplatníků, může v některých obcích dojít i k poklesu placené částky. Příslušné vyhlášky obcí bylo možno připravovat již v průběhu roku 2012, ale tak, aby jejich účinnost byla ke dni 1.1.2013. Jejich obsahem je kromě stanovení výše poplatku za odpad na občana a rok vždy informace, kolik jsou skutečné náklady za zpracování odpadů v obci na jednoho občana a rok.

K tomuto článku přikládáme rovněž přehledný a podrobný metodický pokyn Ministerstva vnitra, který vysvětluje všechny podrobnosti provedené změny.

Metodický pokyn Ministerstva vnitra, klikněte zde - mv--zakon-o-mistnich-poplatcich---zvyseni-poplatku-za-odpad.pdf [ 133.77 kB, PDF ]

Ing. Petr Havelka, ředitel ČAOH

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí