zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Transocean kvůli havárii z roku 2010 zaplatí 1,4 miliardy dolarů

08.01.2013
Havárie
Transocean kvůli havárii z roku 2010 zaplatí 1,4 miliardy dolarů

Společnost Transocean zaplatí americké vládě za svou roli při úniku ropy do Mexického zálivu z roku 2010 celkem 1,4 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč). Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Transocean vlastnila plošinu Deepwater Horizon, s níž britský koncern BP pracoval na vrtu Macondo a která v dubnu 2010 explodovala a způsobila rozsáhlé škody.

Z celkové pokuty je jedna miliarda určena k urovnání civilní žaloby a zbytkem zaplatí firma stažení trestní žaloby. Transocean si na náklady spojené s havárií už odložila 1,95 miliardy dolarů, z toho 1,5 miliardy dolarů na dohodu s ministerstvem spravedlnosti. Akcie firmy, která má sídlo ve Švýcarsku, reagovaly na zprávu růstem o sedm procent.

Dohodu ještě musí schválit federální soud. Většina z peněz, které firma vládě během určených dvou let zaplatí, půjde na financování projektů obnovy přírody.

Exploze Deepwater Horizon zabila 11 dělníků a z vrtu v hloubce 1500 metrů pak unikala ropa až do července. Celkem uniklo na 800 milionů litrů ropy, která zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. Byla to nejhorší ekologická havárie v dějinách Spojených států.

Koncern BP už kvůli havárii přistoupil na to, že zaplatí vládě v rámci urovnání trestní žaloby rekordní pokutu 4,5 miliardy dolarů. Minulý měsíc soud v New Orleansu definitivně potvrdil dohodu o odškodnění, v němž BP zaplatí zhruba 100.000 soukromníkům a firmám postiženým únikem ropy 7,8 miliardy dolarů. Společnost ale stále čelí civilní žalobě ze strany americké federální vlády i států, které ropná havárie zasáhla.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí