zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonci poprvé nafilmovali krakatici v jejím přirozeném prostředí

12.01.2013
Příroda
Japonci poprvé nafilmovali krakatici v jejím přirozeném prostředí

Japonským vědcům a kameramanům se poprvé v historii podařilo nafilmovat krakatici v jejím přirozeném životním prostředí v Tichém oceánu. Hlavonožec, který dal podle všeho základ k bájím o mořské příšeře krakenovi, se ukrývá v hloubkách více než půl kilometru pod hladinou oceánu a spatřit ho lze jen zřídka. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Experti použili k pátrání po krakatici výzkumnou ponorku, s níž sestoupili do temných, chladných hlubin Pacifiku. V hloubce zhruba 630 metrů se jim loni v červenci skutečně povedlo zachytit třímetrového živočicha na kameru. Gigantického měkkýše pak sledovali až do hloubky 900 metrů, když zvíře mířilo do podmořské propasti.

Na záběrech, které odvysílala japonská televize NHK, je vidět stvoření stříbrné barvy s velikánskýma černýma očima. Podle Cunemiho Kubodery, zoologa japonského národního přírodovědeckého muzea a vedoucího expedice, krakatici chyběla dvě nejdelší chapadla. S nimi by dosahovala délky až osmi metrů, odhadl Kubodera.

Vystopování hlavonožce bylo výsledkem dlouhodobých příprav. Tříčlenná posádka ponorky, složená ze zoologa Kubodery, kameramana a pilota ponorky, uskutečnila asi stovku misí a ve stísněných prostorách plavidla strávila 400 hodin. Živočicha nakonec nalezla u souostroví Ogasawara (Boninské ostrovy) v severním Pacifiku. Klíčem k úspěchu bylo podle Kubodery mimo jiné použití světel na ponorce, která jsou okem člověka i hlavonožce nezachytitelná, a návnady v podobě metrové olihně.

"Toto je vůbec první videonahrávka živé krakatice v jejím přirozeném prostředí," prohlásil Kubodera. Přestože zachycená krakatice je na poměry tohoto druhu dosti malá - největší dosahují s chapadly délky až 18 metrů - její nafilmování v domovském prostředí je klíčovým krokem k pochopení existence tohoto druhu, konstatovali odborníci.

Kuboderovi se podařilo ve stejné oblasti - asi 1000 kilometrů jižně od Tokia - krakatici vystopovat již v roce 2006. Tehdy posádka lodi zvíře vytáhla na palubu výzkumného plavidla a natočila ho. Živočich následně uhynul. Videozáznamy z let 2006 a 2012 nicméně svědčí o tom, že zmíněná lokalita by mohla být jedním z hlavních domovů tohoto druhu.

Krakatice (Architeuthis), která se živí jinými hlavonožci a rybami, je často označována za poslední mystérium oceánu, protože je součástí světa, jenž je lidem značně nepřátelský a jenž byl zatím jen minimálně prozkoumán.

Japonská televize NHK a americký Discovery Channel, které na projektu spolupracovaly, se chystají příští měsíc odvysílat o misi mimořádný dokument.

Obří měkkýš se stal v minulosti námětem legend o mořské nestvůře s mnoha chapadly krakenovi. Po staletí je vyprávěli především severští námořníci. Kraken podle nich útočil na lodě u břehů Skandinávie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí