zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky z Centra pasivního domu

12.01.2013
Ekologické stavění, bydlení
Novinky z Centra pasivního domu

Kalendář akcí

datum název akce místo
14.1. - 17.1. Putovní výstava Více o pasivních domech na veletrhu Infotherma výstava Ostrava
18.1. - 24.1. Putovní výstava Více o pasivních domech na FAST VŠB-TU
výstava Ostrava
23.1. Průkazy energetické náročnosti budov - energetické štítky seminář Praha
29.1. Energetické průkazy v praxi seminář Praha

Poradenství na veletrhu ForPasiv 2013

Již za méně než měsíc začíná v Praze nový veletrh zaměřený na energeticky úsporné stavitelství - ForPasiv 2013. Stejně jako na dalších podobných akcích, budete mít možnost i zde navštívit náš poradenský stůl. Zde budou k dispozici odborníci, kteří Vám poradí s Vašimi projekty energeticky úsporných domů.
Celý článek...

Kurz10

Nové termíny kurzu Navrhování pasivních domů na jaře 2013

Centrum pasivního domu pokračuje dál v pořádání desetidenního kurzu Navrhování pasivních domů i v roce 2013 a vypisuje nové termíny v Praze. Tak neváhejte a naučte se navrhovat pasivní domy!
Celý článek...

O pasivních domech stručně a jasně

S příchodem nového roku přinášíme již páté vydání brožury Pasivní domy - radost z bydlení, kterou si můžete zdarma stáhnout na našich stránkách. Na 32 stranách zde populární formou přinášíme základní informace o principech pasivních domů a doufáme, že tímto pomůžeme rozšířit tento trend stavění i mezi laiky uvažující o stavbě vlastního bydlení.
Celý článek...

Vařte pasivní domy jednoduše a s chutí, radí nový film

Pasivní dům, to nejsou žádné složité ingredience či tajné postupy. Jak a z čeho pasivní dům postavit a na co si při jeho navrhování a stavbě dát pozor, aby vám byl po chuti? Ten správný recept se dozvíte v našem filmu Vaříme pasivní dům.
Celý článek...

Konference Tepelná ochrana budov 2013 přijímá náměty na příspěvky

Ve dnech 16. - 17. května 2013 se ve Vysokých Tatrách koná již 17. ročník konference Tepelná ochrana budov. Hlavními tématy jsou implementace směrnice o energetické náročnosti, materiály, konstrukce a výpočtové metody pro úspornou výstavbu a příklady realizací nízkoenergetických staveb. Již za pár dní, 15. ledna, proběhne uzávěrka předběžných přihlášek pro vystoupení a účast na konferenci.
Celý článek...

Program Mezinárodní konference pasivní domy 2013 byl představen

Minulý týden byl slavnostně představen program sedmnáctého ročníku Mezinárodní konference pasivní domy konané od 17. do 21. dubna 2013 pod záštitou Mezinárodního institutu pasivního domu v německém Frankfurtu. Konference představí přes sto přednášejících a bohatý doprovodný program.
Celý článek...

Nové právní normy o hospodaření energií a energetické náročnosti

Od 1. ledna letošního roku začaly platit nové právní normy upravující požadavky na energetickou náročnost budov, především pak novela zákona 406/2000 sb. o hospodaření energií a jí doplňující vyhlášky.
Celý článek...

Nízké rámy dřevěných oken a jejich vliv na tepelnou bilanci objektu

Moderním trendem ve vývoji oken jsou rámy oken s co nejužšími pohledovými šířkami, což znamená minimalizovat pohledovou plochu rámů oken a maximalizovat plochu zasklení. Protože rám okna má většinou horší tepelně izolační vlastnosti, je toto řešení úspornější.
Celý článek...

Větrání a klimatizace budov s téměř nulovou spotřebou energie

Směrnice o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům EU mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Článek portálu TZB-info.cz prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace v těchto budovách a předkládá úvahy o možném vývoji tohoto odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.
Celý článek...

Jak dosáhnout v pasivním domě vysokého komfortu i v zimě?

Pasivní dům poskytuje v zimních měsících s minimální námahou vysoký komfort, který v běžném domě dosáhneme jen obtížně. Jak ale připomíná článek na blogu firmy Createrra, je i přes to třeba se držet několika základních doporučení.
Celý článek...

Když si energetická společnost postaví pasivní dřevostavbu

Německá energetická společnost Juwi pojala své sídlo ve městě Wörrstadt skutečně originálně. Místo obyčejné kancelářské budovy ze skla a oceli si postavila rozměrnou dřevostavbu fungující v pasivním energetickém standardu, v níž náklady na energie dosahují pouhého zlomku nákladů klasického rodinného domu.
Celý článek...

Nulová dřevostavba rodinného domu s krytým bazénem

Zadáním od investora bylo navrhnout stavbu rodinného domu pro pět osob s celoročně provozovaným krytým bazénem, vysokým nárokem na kvalitu a maximální úsporu financí za provoz. Přijměte pozvání portálu TZB-info do první nulové dřevostavby rodinného domu s krytým bazénem z plně ekologických materiálů.
Celý článek...

Podívejte se na minimalistický pasivní dům v německém Schwarzwaldu

Nedaleko městečka Haiterbach, uprostřed pohoří Schwarzwald v jihozápadním Německu, stojí na vrcholu mírného údolí velmi zajímavě řešený minimalistický rodinný pasivní dům architekta Daniela Staucha.
Celý článek...

V Německu byl otevřen první supermarket v pasivním standardu

V německém Hannoveru byl na začátku prosince otevřen první supermarket fungující v energeticky pasivním standardu. Budova je součástí městského projektu zero: e park, v jehož rámci by mělo v okolí vyrůst dalších 300 rezidenčních pasivních domů.
Celý článek...

Energeticky úsporný rezidenční projekt Nestwerk

Mezi lety 2000 a 2001 se celkem devět německých rodin rozhodlo, že by chtělo žít v energeticky úsporných domech a zároveň v klidné venkovské sousedské atmosféře. Výsledkem se stal rezidenční projekt Nestwerk tvořený dvěma bytovými pasivními domy, v nichž žije celkem 39 lidí.
Celý článek...

Většina domácností utratí za teplo nejméně 10% rodinného rozpočtu

Téměř čtvrtina českých domácností utratí za teplo více než pětinu svého rodinného rozpočtu. Navíc se velká většina Čechů domnívá, že ceny energií budou dále růst. Tomu napovídá i zvyšování sazby DPH od nového roku upozorňuje sdružení EPS.
Celý článek...

Nízkoenergetický nebo pasivní dům - cesta nebo cíl?

Že zateplování domů dokáže ušetřit energii je již obecně známým faktem. Problémem ale zůstává, že jen zateplení často nestačí a může dokonce přinášet problémy s vlhkostí či kvalitou vzduchu v interiérech. Systémovým řešením je tak spíše stavba domů s nízkou spotřebou energií píše slovenský portál Moj dom.
Celý článek...

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí