zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NSS zamítl stížnost firmy, která chtěla stavět větrné elektrárny

16.01.2013
Solární energie
NSS zamítl stížnost firmy, která chtěla stavět větrné elektrárny

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti Wind Technology, jež chtěla stavět dvě větrné elektrárny v katastrálním území Větrov nedaleko Petrovic na Ústecku. Původně získala stavební povolení, ale ochranáři nakonec stavbu neumožnili kvůli výskytu silně ohroženého tetřívka obecného. ČTK to dnes zjistila z rozsudku zpřístupněného v soudní databázi.

Firma nyní podá ústavní stížnost kvůli údajnému porušení práva na spravedlivý proces. "Máme platné stavební povolení, ale nemůžeme stavět," řekl ČTK předseda představenstva Rostislav Beneš. V paralelním soudním řízení firma bojuje o náhradu vzniklých ztrát.

Příprava stavby se táhne téměř deset let. Investor dosáhl změny územního plánu, získal kladné stanovisko ohledně vlivů na životní prostředí a uspěl i ve stavebním řízení. Projekt ale zastavila Česká inspekce životního prostředí kvůli údajnému tokaništi ohroženého tetřívka.

Ochranáři pak neposkytli firmě potřebnou výjimku, neuspěla ani u ministerstva životního prostředí. Žalobu zamítl v roce 2011 Městský soud v Praze. V následné kasační stížnosti společnost upozorňovala na údajně nesprávné právní posouzení věci městským soudem, nepřezkoumatelnost rozhodnutí úředníků a další vady řízení.

Nejvyšší správní soud však nenašel důvod k zásahu. "Stěžovatel v kasační stížnosti zcela pomíjí prvořadý veřejný zájem na zachování populace tetřívka obecného v uvedené lokalitě," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Ludmilou Valentovou. Beneš ale některé údaje o výskytu tetřívka na sporné parcele zpochybňuje.


Jan Tomandl

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí