zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sezemice zastavily záměr výstavby velké bioplynové stanice

14.01.2013
Bioplynové stanice
Sezemice zastavily záměr výstavby velké bioplynové stanice

Velká bioplynová stanice za více než čtvrt miliardy korun, kterou plánovala vybudovat radnice v Sezemicích, nakonec nevznikne. Záměr město představilo 7. listopadu novinářům, ale již 4. prosince jej zastupitelstvo zastavilo. Jedním z důvodů byl odpor části veřejnosti, řekl dnes ČTK starosta Martin Staněk (STAN).

"Když se o tom začalo jednat, hned vzniklo proti bioplynové stanici sdružení, které podalo petici, že s výstavbou nesouhlasí. Na popud těchto občanů zastupitelstvo rozhodlo, že od záměru odstoupí," uvedl Staněk. Lidé se například obávali, že přibude nákladních aut projíždějících městem.

Zařízení mělo mít elektrický instalovaný výkon 625 kilowattů (kW) a tepelný výkon 645 kW. Ročně by zpracovala 16.000 tun bioodpadu. Vzniklý kompost a tekutá složka by se znovu využily v zemědělství a při údržbě zeleně. Kromě efektivní likvidace rozložitelného odpadu, kterou vyžaduje i Evropská unie, by mělo i finanční přínos, poplatky za komunální odpad chtělo město udržet na současné úrovni 500 korun ročně za osobu.

Náklady na výstavbu se odhadovaly asi na 280 milionů korun, Sezemice počítaly s tím, že by polovinu získaly z evropské dotace, návratnost by pak činila osm až deset let. Na projekt se chtěly spojit s okolními obcemi do svozové vzdálenosti do 30 kilometrů a se soukromým investorem. Veřejný sektor měl mít ve firmě majetkový podíl 49 procent a takzvanou zlatou akcii, která by obcím zaručovala, že nebudou přehlasovány.

Město s přibližně 3500 obyvateli se rovněž obávalo rizik, které by mu projekt za více než čtvrt miliardy korun mohl přinést, dotace by totiž nepřevýšily 50 procent nákladů. Komplikace by také mohla přinést spolupráce s dalšími obcemi.

Záměr připravoval dřívější dlouholetý starosta Sezemic Bohuslav Kopecký, který na konci loňského roku rezignoval. Podle Staňka už po volbách řekl, že nebude v čele města celé funkční období, a svůj slib splnil. Kopecký je nyní v zahraničí a k záležitosti se nechtěl vyjádřit.

Pavel Dosoudil

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí