zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cyklisté se už letos budou moci podívat k soutoku Moravy a Dyje

19.01.2013
Doprava
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Cyklisté se už letos budou moci podívat k soutoku Moravy a Dyje

Cyklisté se už letos budou moci podívat k soutoku řek Moravy a Dyje. Terén je zatím zabahněný a okolní les plný komárů. Jihomoravský kraj chce místo zpřístupnit přes panelovou cestu, která vede kolem státní hranice s Rakouskem. Na veletrzích cestovního ruchu to dnes řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.

"Soutok Moravy a Dyje je místo, kam se cyklisté velmi těžko dostávají. Po delším úsilí se podařilo udělat projekt cesty, která nás na toto místo dovede," uvedl Božek. Podle něj je projekt obtížný, protože cesta vede chráněným územím. Problémy jsou s vyznačením tras, chybí i návaznost ze Slovenska. Kraj uvažuje také o náhradě bronzové plastiky znázorňující alegorii cestovatele, která zde stála. Dnes z ní však zbyly už jen boty.

Jihomoravský kraj v posledních letech pokračuje v budování nových cyklostezek na jihu regionu. Často využívá cest, které používali v minulosti vojáci.

Oblast soutoku Moravy a Dyje leží na hranicích ČR, Slovenska a Rakouska. Je tu mimořádně zachovaný biotop lužní krajiny, který vědci nazývají Moravská Amazonie. Táhne se od Lanžhota, kde nyní leží největší polesí v zemi nazvané Soutok, zahrnuje okolí Břeclavi a sahá k Lednicko-valtickému areálu. Oblast měla být vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí. Tento záměr loni padl. Důvodem byl odpor lidí a samospráv proti projektu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí