zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přínosy pro Moravskoslezský kraj

21.01.2013
Ovzduší
Přínosy pro Moravskoslezský kraj

Ministerstvo životního prostředí ČR se ohrazuje proti tvrzení, že opatření na zlepšení situace v Moravskoslezském kraji, která přijala v této oblasti, zůstávají nerealizována. Nejedná se totiž o krátkodobá opatření "na efekt", ale o systémová řešení, která nelze nastartovat ze dne na den. Proto se jejich přínos projeví až v příštích letech, o to ale bude trvalejší.

V kritice, která vzešla ze strany Veřejné ochránkyně práv Jitky Seitlové, zaznělo, že postup ministerstva v jednání s Polskem je nedostatečný. Již 24. ledna 2013 se uskuteční setkání českého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy s polským protějškem Marcinem Korolecem v rámci dalšího jednání pracovní skupiny, která se dlouhodobě zabývá řešením špatné kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Od roku 2009 proběhlo již 7 jednání česko-polské pracovní skupiny pro ochranu ovzduší. Díky dohodě z posledního jednání v Třinci v prosinci loňského roku bude do roku 2015 v Moravskoslezském kraji proinvestováno v projektech na zlepšování kvality ovzduší 5,7 miliardy korun. Bylo schváleno celkem 26 žádostí s dotací za celkem 3,4 miliardy korun. Realizací těchto projektů by mělo dojít ke snížení primárních i fugitivních emisí prašných částic o zhruba 1100 tun za rok, což představuje třetinu celkové stávající produkce průmyslových emisí.

Ministerstvo podporuje také ozdravné pobyty dětí z Moravskoslezského kraje, v letech 2011-2012 realizovalo dvě výzvy na podporu těchto pobytů, dosud bylo podpořeno 68 žádostí za 21,4 mil. korun a s další výzvou se počítá i v tomto roce.

Kontakt pro více informací:
Matyáš Vitík
tiskový mluvčí MŽP a ředitel odboru tiskového a marketingu

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí