zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Experti ze 140 zemí se dohodli na omezení rtuťových emisí

23.01.2013
Chemické látky
Experti ze 140 zemí se dohodli na omezení rtuťových emisí

Zástupci více než 140 států světa se dnes v Ženevě dohodli na textu smlouvy, která omezuje emise jedovaté rtuti. Podle expertů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) by smlouva mohla vstoupit v platnost během tří až pěti let. Příprava dohody trvala tři roky.

Minamatská smlouva nese jméno japonského města, jehož obyvatelé byli v polovině 20. století otráveni rtuťovými odpady. Dohoda omezuje užívání rtuti v některých předmětech běžné potřeby, například teploměrech nebo fluorescentních lampách, má ale hlavně snížit emise rtuti z elektráren a cementáren. Chráněni před nebezpečným prvkem mají být i horníci, kteří rtuť užívají k oddělení zlata od hlušiny.

Rtuť je vysoce jedovatá. Pokud se dostane do lidského organismu, poškozuje imunitní systém a způsobuje psychické problémy a poruchy trávícího, dýchacího a oběhového systému. Vypracování smlouvy navrhli už před deseti lety odborníci z Norska a Švýcarska.

Podle údajů UNEP jsou vody ve světových jezerech a řekách zamořeny až 260 tunami rtuťového odpadu. V horní stometrové vrstvě světového oceánu se množství rtuti za posledních sto let zdvojnásobilo, v hlubších vrstvách se zvýšilo o 25 procent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí