zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školy odhalily množství černých skládek

12.02.2013
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
Školy odhalily množství černých skládek

V rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět byl 12. 11. 2012 ve spolupráci se společností Elektrowin a.s vyhlášen nový úkol nazvaný Rok poté. Volně navazoval na obdobný úkol vyhlášený v roce 2011. Žáci v rámci školní výuky nebo mimoškolní činnosti hledali v okolí své školy, obce nebo svého města nepovolné skládky. Ty vyfotili a prostřednictvím mobilní nebo PC aplikace nahlásili na internetovou stránku www.zmapujto.cz. Ti nejaktivnější seznámili s výsledky svého pátrání i městský/obecní úřad. Cílem úkolu bylo povzbudit zájem žáků o čistou přírodu a správné nakládání s odpady a posílit jejich pocit občanské odpovědnosti.

Do hledání černých skládek se pustilo celkem 169 škol z celé ČR. Aktivně se zapojilo 3581 žáků a více než 200 učitelů. Do projektu www.zmapujto.cz bylo nahlášeno 121 skládek od 75 škol. Velice nás těší, že se objevila i taková místa, kde černá skládka během roku od posledního objevení zmizela a žáci mohli s radostí nahlásit -- naše okolí je čisté. !

Přehled počtu zúčastněných škol dle krajů.

Jihomoravský 23
Středočeský 22
Moravskoslezský 22
Ústecký 18
Vysočina 13
Olomoucký 11
Jihočeský 10
Pardubický 10
Plzeňský 10
Karlovarský 8
Zlínský 8
Hlavní město Praha 5
Liberecký 5
Královéhradecký 4

Celkový součet 169

Děti, které fotí černé skládky, neušly ani pozornosti veřejnosti. Svůj zážitek popisuje např. paní učitelka Tomčíková z MŠ Kamenka: "Kolemjdoucí se nás ptali, proč si ten nepořádek fotíme. Řekli jsme jim, že jsme ekologická školka, že se účastníme soutěže a foto posíláme do Prahy." Jaké bylo jejich překvapení, když po několika dnech šli skládku zkontrolovat. "Skládka byla uklizená a celá zcela zmizela. Kdo ji uklidil, už asi nezjistíme, možná, že to byl někdo, kdo viděl, že malé děti si černou skládku fotí a možná se i trochu styděl. Byl to někdo neznámý, který udělal radost nejen přírodě, ale především dětem z MŠ," po! chvaluje si paní učitelka.

Projekt Recyklohraní, aneb Ukliď! me si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou, pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy a zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do února 2013 se do programu zdarma registrovalo přes 3050 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.


Ilona Johnová Koukalová
Recyklohraní, o.p.s.
Soborská 1302/8
16000 Praha 6
Tel: 733361155
e-mail: johnova@recyklohrani.cz
www.facebook.com/recyklohrani

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí