zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vliv výstavby kanalizace na režim podzemní vody a možná opatření na snížení dopadů

12.02.2013
Urbánní ekologie
Vliv výstavby kanalizace na režim podzemní vody a možná opatření na snížení dopadů

Dne 11. října 2012 byl Českou vědeckotechnickou vodohospodářskou společností - odborná skupina pro podzemní vody ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR pořádán seminář na téma "PODZEMNÍ VODA VE VODOPRÁVNÍM ŘÍZENÍ IX."

Svůj příspěvek na téma Vliv výstavby kanalizace na režim podzemní vody a možná opatření na snížení dopadů přednesla i RNDr. Jitka Novotná z GEOtestu, a.s.

Příspěvek shrnuje aktuální problematiku negativního ovlivnění režimu podzemních vod při výstavbě kanalizací, kdy dochází k vytvoření antropogenní privilegované cesty proudění podzemní vody, zrychlení jejího proudění a následně ke snížení hladiny podzemní vody. Pokles hladiny má pak negativní dopad nejen na stávající vodní zdroje v dosahu vzniklého snížení a potažmo vegetaci, ale vede i k ovlivnění základových poměrů. Zároveň příspěvek popisuje i legislativu, kde je tato problematika ošetřena, konkrétně se jedná o zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů. Závěrem příspěvku autorka poukazuje na fakt, že je zákonné požadovat zamezení negativních dopadů kanalizací. Je konstatováno, že možnost negativního ovlivnění je však nutné posuzovat již v rámci projektové přípravy dané stavby.

Pro bližší informace o dané problematice a možnosti jejího řešení kontaktujte prosím RNDr. Jitku Novotnou, e-mail: novotna@geotest.cz, tel. 728 167 387.

ZDROJ: GEOtest

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí