zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ať žije regulace?

13.02.2013
Energie
Ať žije regulace?

Viníkem krize se po finančním sektoru začíná pomalu, ale jistě stávat energetika. Maďarsko, Slovensko a nyní už i Česko začíná hledat cesty, jak elektřinu, která je doposud "normální" tržní komoditou, administrativně zlevnit. Hlavně prý kvůli tomu, aby vysoké ceny nenabourávaly chod "tržní" ekonomiky.

V Maďarsku tak vláda rozhodla o poklesu cen plynu, elektřiny a tepla o deset procent a pro jistotu slevu implantovala do speciálního zákona. Slovensko reguluje konečné ceny pro domácnosti (nejen pro distribuci) a po víkendových stávkách se podobný posun dá čekat i v Bulharsku. V Česku se zatím z vysokých cen obviňují producenti solární elektřiny a ministr Kuba tvrdí, že drahá elektřina může přispět k růstu nezaměstnanosti, a volá po rázných krocích.

Boj proti drahé elektřině vypadá sympaticky. Jenže energetika začíná - co se týká regulace, jejích výsledků i dopadů na rozpočty (domácností i států) - připomínat bankovní sektor.

V obou případech se z původních oborů s jasnými riziky stala odvětví, v nichž se poskytují dostatečné záruky všemu a všem. Především ale těm, které služby nabízejí, aby je mohly nabízet v souladu s "politickým" zadáním. A je jedno, jestli šlo o levné úvěry na spotřebu či investice - aby ekonomika šlapala -, nebo o zelenou energii v bohulibém záměru zlepšit životní prostředí. Obojí se bohužel povedlo, zjevně nad očekávání, a mělo velmi negativní dopady na státní rozpočty. Ať už v podobě sanace bank, nebo třeba v dotacích na obnovitelné zdroje energií.

Vývoj v bankovnictví, energetice a v budoucnu zřejmě i dalších odvětvích ukazuje na úskalí, která s sebou nese přílišná snaha o kontrolu všeho. Případně zvýhodňování jedné vybrané části na úkor ostatních. Ani to ovšem vládám nebrání, aby přijímaly nová omezení a regulace. Ať už to bude stát cokoliv. Což bude.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí