zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paříž: Hasičský elektromobil

19.03.2013
Ekologická auta
Havárie
Paříž: Hasičský elektromobil

Na podzim roku 2012 obdržel hasičský sbor francouzského hlavního města Paříže nový přírůstek do svého vozového parku. Je jím speciálněupravený elektromobil Renault Twizy.

Samotný elektromobil Renault Twizy spadá do kategorie malých vozidel. Uspořádání sedaček je tandemové, dvě osoby, tvořící osádku, sedí za sebou. Elektrický skútr, jak je právě pro uspořádaní sedaček často označován, dosáhne výkonu 15 kW při točivém momentu 57 Nm, maximální rychlost je pak 80 km/h.

Akumulátor, vážící 100 kg vystačí pro dojezd na vzdálenost 100 km, dobíjení trvá zhruba 3,5 hodiny. Celková hmotnost Twizy je i s baterií lehce přes 400 kg. Vozítko je 2337 mm dlouhé, 1191 mm široké a 1461 mm vysoké, provedení pro pařížské hasiče je o necelých 100 mm vyšší kvůli majáku na střeše.

Hasičská verze Twizy má řadu úprav. Tou nejzásadnější je absence zadního druhého sedadla. Namísto něj je ve voze umístěno drobné vybavení, čítající dva hasící přístroje, dýchací přístroj, prostředky první pomoci a osobní výstroj jednoho člena osádky, tvořící zásahový kabát a přilbu.

Důvod vzniku hasičského provedení této čtyřkolky s elektropohonem je jediný. Hasičům chybí mobilní prostředek, se kterým se dostanou rychle k místu mimořádné události v úzkých uličkách města, při dopravní zácpě a také např. při zajištění požární asistence při nejrůznějších hromadných akcích, jakými jsou třeba průvody, slavnosti, koncerty apod. Testovací provoz hasičského Renaultu Twizy bude probíhat po dobu 8 měsíců, poté bude vyhodnocen a dle dosažených výsledků se uvidí, co a jak dál. Nicméně se předpokládá, že vše dopadne ke spokojenosti pařížských hasičů a tento prototyp nezůstane v jejich vozovém parku osamocen.

Elektrovozítka Renault Twizy lze ve Francii spatřit i u policie či záchranné služby

ZDROJ:pozary.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí