zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

15.02.2013
Obecné
Krátce - různé

Jste si jisti, že používáte registrovanou látku? Raději si to ověřte! ECHA vyzývá potencionální registranty, ale také i následné uživatele, aby si na jejich stránkách ověřili, zda jimi vyráběná/dovážená, resp. používaná látka je již registrována. K tomuto účelu byl v loni zveřejněn seznam čítající 3052 látek, které by měly být registrovány do konce května letošního roku, a to v rámci druhé vlny registrací. Seznam je neustále aktualizován

Sdružení pro udělování certifikátu Odborný podnik pro nakládání s odpady (SUCO) přijalo koncem roku 2012 finanční pomoc od České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a Sdružení veřejně prospěšných služeb. Vyřešil se tak problém, který ohrožoval samotnou jeho další existenci. SUCO tak může dále poskytovat své kvalitní certifikační služby a být uznávaným odborným prvkem na poli odpadového hospodářství v České republice.

Svaz průmyslu jedná s vládou, aby největším průmyslovým firmám stát snížil příspěvek na obnovitelné zdroje. Hutě, ocelárny a sklárny bojují o to, aby už od léta platily nižší příspěvek na obnovitelné zdroje než ostatní firmy a domácnosti. IHNED.cz to řekl prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Spolu s expertní skupinou z ministerstva průmyslu a obchodu navrhují pro firmy se spotřebou nad 20 GWh ročně zachování nižší loňské sazby příspěvku na obnovitelné zdroje, která je proti letošní o čtvrtinu nižší

Evropská komise vydala dne 10. 12. 2012 nové nařízení pod číslem 1179/2012 ES, které se týká kritérií, kdy skleněné střepy přestávají být odpadem. Jakožto evropské nařízení je tento předpis přímo účinný i v ČR. Jeho účinnost je stanovena od 11. 6. 2013. Jedná se o podobnou věc stanovující přesnější kritéria hodnocení, jako ta, která byla vydaná v roce 2011 pro oblast kovového šrotu, a to pod číslem 333/2011 ES.

Loňský rok byl mezi deseti nejteplejšími lety v historii měření teploty planety. Každý jednotlivý rok 21. století se umístil mezi čtrnácti nejteplejšími lety od roku 1880. Uvedli to vědci z NASA (http://www.nasa.gov) a NOAA (www.noaa.gov).

Do roku 2016 musí český hutní průmysl investovat do ekologizace 35 miliard Kč. V průběhu posledních dvaceti let hutní průmysl investoval do modernizace a ekologizace celkem 94 miliard korun a snížil své emise o více než tři čtvrtiny. Aby splnil evropskou legislativu, musí však do roku 2016 zavést další ekologická opatření v hodnotě 35 miliard korun. Tyto investice, vynucené extrémně přísnými ekologickými pravidly, omezují konkurenceschopnost českých podniků, které jsou zatíženy dalšími náklady, jako je podpora obnovitelných zdrojů, unikátní poplatky za znečištění a podobně. Přitom teprve letos mohou hutě čerpat evropské dotace na ekologické investice, o jejichž přidělení rozhoduje právě v těchto měsících Evropská komise.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí