Čtvrtek, 25. dubna 2024

Domácnosti ve Frýdlantu budou mít možnost ušetřit za odpady

Domácnosti ve Frýdlantu budou mít možnost ušetřit za odpady

Domácnosti ve Frýdlantu dostanou možnost ušetřit na poplatcích za odpady. Vedle třídění do kontejnerů zavádí město od března doplňkový sběr papíru, plastových lahví a ostatních plastů do speciálních pytlů. Lidé, kteří se do něj zapojí, budou moci za každý odevzdaný kilogram tříděného odpadu získat v příštím roce slevu na poplatku za odpad. ČTK o tom dnes informovala Martina Černá z městského úřadu. Podobný systém funguje už pět lety v Novém Boru a někteří lidé díky němu pětisetkorunový paušál za odpad vůbec neplatí.

"Cílem tohoto projektu je zapojit co nejvíce občanů našeho města do třídění využitelných složek komunálního odpadu, a tím dosáhnout snížení objemu směsného komunálního odpadu," sdělila Černá. Od března má podle ní každý obyvatel Frýdlantu možnost se na úřadě zaregistrovat do pytlového třídění. "Dostane informační leták, pytle na tříděný odpad a samolepky s čárovými kódy, které identifikují každého občana a druh nasbíraného odpadu," vysvětlila Černá. Zapojit se mohou všichni lidé trvale bydlící ve Frýdlantu, kteří městu nedluží poplatky za odpad.

Modrý pytel je na papír, žlutý na plastové lahve a červený na ostatní plasty. Naplněné pytle s nejvýše deseti kilogramy odpadu se budou odvážet každou poslední středu v měsíci, lidé je ale mohou i sami odevzdat ve sběrném dvoře. Za každý odevzdaný kilogram plastových lahví nebo směsného plastu si budou moci lidé v příštím roce ze svého pětisetkorunového paušálu odečíst 1,50 Kč a za kilogram papíru 0,50 Kč. Přehlednou tabulku s odevzdaným množstvím odpadu včetně slevy najdou lidé na internetových stránkách města.

Podobný systém funguje už od roku 2008 v Novém Boru na Českolipsku a jeho obliba rok od roku stoupá. Uvažují o něm například i v Turnově. V Boru se loni do pytlového třídění zapojilo přes 800 domácností. "Lidé jsou motivováni výraznou úsporou na poplatku za svoz komunálního odpadu. Nejaktivnější sběrači často v následujícím roce neplatí žádný nebo jen minimální poplatek," řekl Petr Škop z Městského úřadu v Novém Boru. Peníze ale podle něj šetří i město, které platí méně za svoz separovaného odpadu. V Novém Boru třídí lidé do pytlů papír, plasty a drobné elektro.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů