zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus podepsal zákon posilující ochranu před znečištěním

05.03.2013
Firemní ekologie
IPPC
Klaus podepsal zákon posilující ochranu před znečištěním

Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon posilující ochranu životního prostředí před znečištěním průmyslem. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Hradu Radim Ochvat. Novela například zesiluje důraz na využívání nejlepších dostupných technik a zpřesňuje podmínky pro udělení výjimek. Zákon nově zahrnuje i některé další průmyslové činnosti.

Podniky na základě normy žádají o povolení k provozu krajské úřady, které posuzují míru emisí, a to do všech částí životního prostředí. Nemělo by se tak stát, že firma sice například splní limity pro znečišťování ovzduší, ale o to více škodlivin pak vypustí do řek či odveze na skládky v podobě nebezpečných odpadů.

Novela klade důraz na větší ochranu půd a podzemních vod před znečištěním průmyslovou činností. Nově má třeba platit, že úřady zajistí, aby skutečné emise vypouštěné ze zařízení nepřekračovaly úroveň emisí spojenou s nejlepšími dostupnými technikami. A zákon nyní také nově zahrnuje některé další činnosti, například výrobu dřevotřískových desek.

Kritéria pro udělování výjimek pro vypouštění vyššího množství emisí budou tři: zeměpisná poloha zařízení, technická charakteristika zařízení a argument, že by náklady na pořízení nejlepší technologie byly nepřiměřené přínosům pro životní prostředí. O výjimku budou moct firmy žádat pouze tehdy, pokud její oprávněnost podloží odbornými posudky.

Novela schválená Sněmovnou 19. února obsahuje i úpravu údajné terminologické nepřesnosti. Změnu si vyžádal Senát. Původní předloha podle senátorky Aleny Gajdůškové (ČSSD) zaměňovala výrobu polymerů s výrobou dílů z polymerů. Důsledkem by prý bylo to, že třeba výroba podešví nebo pneumatik z polyuretanu by integrované povolení potřebovala, kdežto z pryže - která je méně ekologická - nikoli.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí