zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Evropě začal platit zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech

13.03.2013
Obecné
V Evropě začal platit zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech

V pondělí začal v EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. Tato nová legislativa je vítězstvím hnutí na ochranu zvířat, které o změnu legislativy usilovalo mnoho let.

V březnu 2009 podle sedmého dodatku Směrnice o kosmetice nabyl účinnosti zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány mimo země EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahovala výjimky pro tři typy testů, které mohly probíhat na zvířatech. Dnes se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek.

V České republice se tématu pokusů na zvířatech dlouhodobě věnuje organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat, vysvětluje, jak bude zákaz vypadat v praxi: "Výrobky, které jsou v současné době na trhu, zůstanou v prodeji, zákaz se týká pouze nových složek a výrobků. Ke všem testům kosmetiky prováděných na zvířatech jsou k dispozici alternativní metody, i když některé jsou zatím ještě ve stádiu schvalování."

Šíře nabídky ani cena kosmetiky by se podle Bartuškové neměly změnit: "Testování pomocí alt! ernativních metod není o nic dražší než používání zvířat. Již nyní existuje mnoho společností, které na zvířatech své výrobky ani jednotlivé složky netestují, a přesto jsou schopné vyrábět kvalitní výrobky za přijatelné ceny."

Přes tento úspěch ochránci zvířat ovšem upozorňují na fakt, že zákaz v praxi nemusí zcela fungovat. Jeho dodržování bude v kompetenci jednotlivých členských států EU a záleží na nich, jakým způsobem budou dodržování zákazu kontrolovat. Také zatím není jasný rozsah zákazu, nejsou definovány některé pojmy a také je nejasné, zda složky testované na zvířatech kvůli jiným předpisům, mohou být v kosmetice používány. Tyto otázky ještě musí být vyřešeny Evropskou komisí. "Z těchto důvodů spotřebitelům nadále doporučujeme vybírat kosmetiku s certifikátem Humánní kosmetický standard. Seznam značek s tímto certifikátem naleznou na stránce www.netestovanonazviratech.cz," dodává Bartušková.

Více informací:
www.pokusynazviratech.cz, www.netestovanonazvir! atech.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí