zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

18.03.2013
Obecné
Krátce - různé

Z PROGRAMU SCHŮZE VLÁDY ČR, která se koná ve středu 20. března 2013 v 16:00 hod. v zasedací síni budovy Úřadu vlády, Praha 1, nábřeží E.Beneše 4

5.
Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 147/2008 Sb., o stanovení podmínek pro poskytování dotací na zachování hospodářského souboru lesního porostu v rámci opatření Natura 2000 v lesích, ve znění pozdějších předpisů
č.j. 203/13
Předkládá: ministr zemědělství

6.
Návrh nařízení vlády,kterým se mění nařízení vlády č. 53/2009 Sb., o stanovení podmínek pro poskytování dotací na lesnicko-environmentální opatření, ve znění pozdějších předpisů
č.j. 204/13
Předkládá: ministr zemědělství

Cestovní pasy by mohly být v budoucnu vydávány i pro hudební nástroje, které legálně obsahují produkty pocházející z ohrožených přírodních druhů, jako jsou exotické stromy, slonovina či želví krunýře. O zavedení takového opatření diskutují delegáti ekologické konference CITES v Bangkoku.

Na likvidaci nelegální skládky v Arnolticích u Bulovky na Frýdlantsku bude spolupracovat i stát. Ministerstvo životního prostředí, které původně s likvidací odmítalo pomoci, uznalo, že bez jeho pomoci by byla snaha Libereckého kraje a starostů okolních obcí marná. V bývalém zemědělském areálu leží již sedm let kolem 15 tisíc tun odpadu dovezeného z Německa. Skládka je okolí nebezpečná mimo jiné kvůli častým požárům, které již zničily zhruba čtvrtinu odpadu. Likvidace vyjde na 25 mil. Kč, které však obec Bulovka ani Liberecký kraj nemají. Kromě finanční podpory bude také potřeba zásah státu při jednání s majitelem skládky. Ten totiž s úřady odmítá hovořit, proto bude nutné před odstraněním odpadu skládku vyvlastnit.

Po šesti letech příprav a protestů odpůrců stavby rozhodli zastupitelé města Plzeň o výstavbě v spalovny komunálního odpadu. Projekt dodá dodá vítěz tendru - ČKD Praha DIZ. ZEVO by měla zpracovat zhruba třetinu odpadů z území celého kraje a zásobovat teplem město Plzeň. Předpokládaná investice dosahuje dvou miliard korun, projekt má příslib evropské dotace 450 milionů korun, větší část bude financována z úvěrů a zisků Plzeňské teplárenské.

Olomoucký kraj zveřejnil studii systému nakládání odpadů v kraji. Počítá i s vybudováním nové spalovny. Jako nejvhodnější místo byl vytypován Přerov.

Dvou významných ekologických zátěží z minulosti by se měl zbavit Plzeňský kraj. Radní dnes schválili vypsání veřejné zakázky na sanaci dvou kontaminovaných území. V Plzni-Libušíně způsobila znečištění bývalá čistírna a prádelna a v Kolovči bývalé Chodské pletárny. Na obou místech zůstaly chlorované uhlovodíky po praní příze a textilií. V Plzni chce kraj objekt dekontaminovat za maximálně 49,5 mil. Kč a v Kolovči má sanace přijít na nejvýše 12,5 mil. Kč. Kraj na realizaci získá dotaci z Operačního programu Životní prostředí, který zaplatí až 90 procent nákladů. Zbytek doplatí kraj, i když areály nejsou v jeho vlastnictví. Nelze však už dohledat vlastníka, který by mohl nést odpovědnost. Sanace by měla být hotova do konce roku 2015.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí