zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kapara trnitá - nezbytná chuťovka v kuchyni

18.03.2013
Příroda
Kapara trnitá - nezbytná chuťovka v kuchyni

Kapary jsou nerozvinutá poupata květů keře kapary trnité, naložená v soli nebo solném nálevu, případně v solném nálevu s vinným octem.

Malé keře kapar původně pocházejí ze střední a západní Asie, nyní se však pěstují v mnoha oblastech s odpovídajícím podnebím. Nejčastěji se setkáváme s druhem kapary bezbranné, ta je bez trnů. Oproti tomu, jak už název vypovídá, kapara trnitá ostny má a je druhým nejčastěji pěstovaným druhem.

Z rostliny kapara konzumujeme nerozvinutá poupata tmavě zelené barvy a celé nezralé plody (bobule). Jakost kapar závisí na místě původu, jejich velikosti a postupu při nakládání. Ty nejlepší kapary jsou z Itálie (sicilské kapary), Španělska, Francie, Řecka a Kalifornie. Třídí se podle velikosti - od nejmenších nonpareilles mající maximálně 7mm, po surfines, cappucines, capotes, fines, až po největší kapary, kterým se říká grossos (více než 13mm). Ovšem čím menší kapary jsou, tím jsou větší delikatesou. Za ty nejlepší se považují francouzské kapary nonpareilles.

Kapary, jejich nákup a skladování

S poupaty kapar se často setkáváme v naloženém stavu, bývají zalité ochuceným octem nebo olejem. Často se nasolují, tak si kapary zachovají vzhled i chuť. I nedozrálé bobule kapar malých velikostí se obvykle konzervují v octě a chutnají podobně jakou poupata, jen méně intenzivně. Solené kapary je potřeba před použitím propláchnout. kuchyni

Kapary využijeme v mezinárodní i české kuchyni. Hodí se na pizzu, do salátu, do omáček, těstovin nebo jen k vylepšení obložených chlebíčků. Hodí se k tučnějšímu masu, ale dobře se kombinují i s rybami a mořskými plody. Kapary doplní pomazánky a studené chuťovky, také teplé zeleninové pokrmy. S kapary šikovně zvýrazníme veškeré rajčatové pokrmy.

Při tepelné úpravě kapary do pokrmu vhazujeme spíš ke konci vaření, protože po delší přípravě začínají kapary hořknout. Kapary stačí v pokrmu jen prohřát, jak radí ti nejlepší kuchaři.

Kapary v kombinaci s bylinkami

Kapary dobře chutnají s bazalkou, česnekem, oreganem, petrželkou a estragonem. Za vyzkoušení stojí i kombinace s ančovičkami.

Nakupujeme kapary

Nakupujeme samotné kapary v nálevech, často se však s kapary setkáme v podobě "náplně". Zelené i černé olivy bez pecky - místo toho naplněné kaparou, srolované ančovičky ve středu s kaparou, to je nejčastější podoby s jakými se můžeme setkat v každém supermarketu. Obojí se hodí k doplnění oček rohlíku, sýrových pomazánek a celých jednohubek.

Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém, hlavně proti kašli, protože uvolňuje hleny. Mezi jeho další pozitivní vlastnosti patří, že podporuje močopudnost a čistí tak organismus. Mezi další léčebné prvky patří antihistaminikum, které je obsaženo v pupenech rostliny

ZDROJ: www.clanky.vareni.cz, Wikipedie

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí