zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Chalupa jednal v Bruselu o podpoře pro spalovny

25.03.2013
Odpady
Politika
Ministr Chalupa jednal v Bruselu o podpoře pro spalovny

O evropské podpoře stavby dvou spaloven a projektů na omezení prašnosti v Moravskoslezském kraji jednal dnes v Bruselu český ministr životního prostředí Tomáš Chalupa s komisařem Janezem Potočnikem. Chalupa po schůzce řekl, že dohoda by mohla být uzavřena v horizontu týdnů.

Chalupa se v Bruselu zúčastnil pravidelného zasedání ministrů životního prostředí EU. S Potočnikem mluvil na okraj schůzky o velkých projektech, které podle něj Česká republika na komisi projednává v rámci čerpání operačního programu Životní prostředí.

Podle Chalupy jde o spalovny v Chotíkově u Plzně a v Komořanech, stejně jako o financování projektů na odprášení velkých průmyslových aglomerací v Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo životního prostředí chce také spustit pilotní projekt podpory alternativní městské dopravy ve třech oblastech, kde je nejzatíženější životní prostředí. Je to v Moravskoslezském kraji, v Brně a v Ústeckém kraji. Konkrétně by šlo o autobusy s nízkými emisemi.

Chalupa je přesvědčen, že pro drtivou většinu projednávaných projektů získá podporu. "Ale je třeba o tom mluvit a dodávat další materiály," řekl například.


"Musíme tato témata dotáhnout v horizontu týdnů, protože operační program končí. Tyto velké projekty na severní Moravě a obě spalovny, to jsou věci, které běží a jsou před cílem pro rozhodnutí o přidělení dotace," řekl Chalupa. Před dvěma týdny jednal o těchto dotacích v Bruselu také s komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

Jiná situace je však u pilotního programu podpory alternativní městské hromadné dopravy. Pokud by byl program úspěšný, na jeho základě by ministerstvo chtělo spustit standardní program v rámci nového operačního programu, který bude platit od příštího roku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí