zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Každoroční setkání evropských sítí Zdravých měst proběhlo v Kodani a přineslo řadu inspirací

12.04.2013
Urbánní ekologie
Každoroční setkání evropských sítí Zdravých měst proběhlo v Kodani a přineslo řadu inspirací

V dánské Kodani se ve dnech 13. až 15. března 2013 uskutečnilo pracovní setkání zástupců evropských sítí Zdravých měst. 16 zemí zde reprezentovalo 24 osob - národních koordinátorů či jiných kontaktních osob pro Projekt Zdravé město WHO v jednotlivých zemích, zástupců dánských Zdravých měst či pracovníků Evropské úřadovny WHO v Kodani a Belfastu. Kromě hostitelské země se zde představili zástupci sítí Zdravých měst z Velké Británie, Izraele, Itálie, Německa, České republiky, Francie, Řecka, Švédska, Norska, Finska, Chorvatska, Lotyšska, Ruska, Turecka a Baltské asociace sítí Zdravých měst.

Na programu setkání byly mimo jiné tréninky a přednášky na téma dobrovolnictví, posílení role komunit či lidských práv a rovných příležitostí. Zástupce Evropské úřadovny WHO sídlící v Kodani, Dr. Agis Tsouros, který je současně ředitelem nové divize této významné mezinárodní instituce (Division of Policy and Governance for Health and Well-being) představil čerstvě přijatý mezinárodní dokument Zdraví 2020, zaměřil se na jeho hlavní přínosy a zavádění do praxe ve spolupráci se Zdravými městy a jejich sítěmi v jednotlivých zemích. Současně přizval všechny na připravovanou konferenci Zdravých měst v tureckém Izmiru, která proběhne 20.- 22. června 2013.

Na programu jednání bylo silně zastoupeno téma dobrovolnictví a jeho podpory ze strany Zdravých měst. Česká republika a Baltská asociace Zdravých měst, v návaznosti na společný projekt, vyzvali zástupce dalších sítí ke sdílení svých dobrých a osvědčených praxí k tomuto tématu. Výrazně se svými zkušenostmi připojila například Velká Británie. Mezi výstupy z tohoto každoročního jednání byla i dohoda k přípravě publikace o národních sítích a jejich profilu v jednotlivých zemích či konkrétní plány k posílení spolupráce a sdílení inspirací či zkušeností napříč zeměmi včetně vzájemných studijních cest. Jedna z takovýchto výměn dobrých praxí proběhne v nejbližší době například v Izraeli, ale i v České republice.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí