zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé...

02.06.2013
Ekologické vzdělání a výchova
Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé...

Od 11. května 2011 (dlouhodobá výstava)

Galerie obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Moravského zemského muzea.

Moravské zemské muzeum opatruje ve svých depozitářích největší sbírku Burianových děl, která čítá přes 200 olejů a kvašů, doprovázených velkým množstvím kreseb a studií, kterou v podobě nově instalované galerie prezentuje při příležitosti připomenutí 30 let od úmrtí Zdeňka Buriana (1905-1981).

Z velkého množství Burianových děl, obsahujících jak pohledy do života pravěkých lidí a předvěkých předchůdců člověka, tak i známé rekonstrukce dávno vymřelých zvířat z dob před milióny let, je vybráno padesát reprezentativních olejů. K výstavě je vydána doprovodná publikace.

Záhada studie k neznámému obrazu Zdeňka Buriana

Akvarel - studii k definitivě Neolitičtí zemědělci (1951, olej, plátno 62 x 95 cm) získalo Moravské zemské muzeum do svých sbírek a od 14. července 2012 můžete Burianovo dílo zhlédnout v Pavilonu Anthropos v současné expozici Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé...

Tato dosud neznámá studie k obrazu neolitické vesnice představuje na první pohled klasickou neolitickou idylu. Z nízkých domků se vine kouř, skupinky lidí se věnují sklizni obilí a drcení zrna. Při podrobnějším zkoumání nás však překvapí dělba práce, která našim představám o neolitu odpovídá jen velmi málo. Zemědělským pracím se tady zjevně věnují hlavně muži, stejně jako mletí obilí. Místo muže v popředí, kráčejícího se sekerou - typickým mužským atributem - a s velkým psem patrně někam do lesů, nás tu překvapí žena s teslou, která byla v 50. letech ještě považována za motyku. Žena stojí, jakoby rozmýšlela, kde má přiložit ruku k dílu. Dnes víme, že i tyto tesly byly nástroji na zpracování dřeva a do země se jimi kopalo leda až druhotně. Ač je obraz nakreslen jinou technikou než definitivní dílo, kvalitou provedení si s ním nijak nezadá. Mistrovsky naznačena je zejména krajina v pozadí, do níž se můžeme zahlížet se stejným pocitem, jako bychom hleděli do skutečných dálav. Pouze postava ženy se srpem je na školním obraze půvabnější, a to jak co do její podoby, tak i gesta, jímž si protahuje záda.

Současně bude výstava obohacena o další čtyři obrazy, které byly zapůjčeny v Praze. Jedná se o jedny z nejznámějších autorových obrazů, které známe. Bude to:

1. Tvůrce předmostenské venuše

2. Pohřeb lovce mamutů - Brno II - dnes Francouzská ulice

3. Homo sapiens neandertaliensis (neandertálec)

4. Homo erectus heidelbergensis (člověk heidlberský

ZDROJ: Moravské zemské muzeum

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí