zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno: Lesopark Wilsonův les

23.06.2013
Urbánní ekologie
Brno: Lesopark Wilsonův les

Lesopark Wilsonův les byl založen na skalnatém kopci nad řekou Svratkou roku 1882 velkostatkářem a notářem císaře Františka Josefa Ludvíkem Odstrčilem. Za přispění Františka Josefa vznikl na kopci císařsko-královský lesopark. Svah, sloužící v 19. století jako vojenské cvičiště, byl osázen listnatými a jehličnatými dřevinami, které vyhovovaly stanovištním a klimatickým podmínkám. Z jehličnatých douglasek a borovic byl ve svahu vysázen nápis obřích písmen FJE (zkratka Františk Josef, Elisabeta), který byl dobře viditelný z protějšího kopce i z údolí. Vysázené dřeviny plnily významnou protierozní funkci, pod svahem se začala rozrůstat zástavba. Lesopark se stal vyhledávaným výletním místem s pěknými výhledy. Na okraji lesoparku při ulici Krondlově byla zřízena dřevěná bouda, kde se prodávalo občerstvení.

Až do konce 2. světové války pečoval o Wilsonův les okrašlovací spolek. Do 90. let péči zajišťovala Technická a zahradní správa města Brna, v letech 1993 - 2001 Městská část Brno-Žabovřesky. Od 1.11.2001 je správa a údržba v působnosti města, správcem je Veřejná zeleň města Brna.
Rekonstrukce lesoparku
Na jaře roku 2011 byla zahájena dlouho plánovaná rekonstrukce lesoparku. V uplynulém roce byla většina prací již realizována. Práce byly zahájeny nepopulárním ale nezbytným kácením suchých, škůdci napadených a neperspektivních stromů, na které navázaly probírky porostů. Následovaly stavební práce v podobě opravy cest, rekonstrukce opěrných zdí, vybavení novými herními prvky a mobiliářem.
Do konce června letošního roku zbývá provést výsadby - 40 stromů, 1.200 vzrůstných keřů a 42.000 půdopokryvných dřevin.
Investorem akce je Statutární město Brno, realizace je spolufinancována z evropských fondů.

ZDROJ: Veřejná zeleň města Brna, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí