zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nahrazení průkazů energetické náročnosti budov pouhým dokládáním faktur odporuje Evropské směrnici

23.04.2013
Energie
Ekologické stavění, bydlení
Nahrazení průkazů energetické náročnosti budov pouhým dokládáním faktur odporuje Evropské směrnici

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo návrh, který by vlastníkům nemovitostí umožnil vpodstatě ve všech případech nahradit průkazy energetické náročnosti při prodejích a nových pronájmech posledními třemi ročními vyúčtováními za energie. Návrh usiluje o zjednodušení podmínek pro majitele nemovitostí, bohužel však odporuje původnímu účelu směrnice evropské komise, kvůli které byla novela zákona o hospodaření s energií přirpavena. Průkazy energetické náročnosti slouží k objektivnímu porovnání nabízené nemovitosti a roční vyúčtování za energie nemohou tyto údaje poskytnout.

Faktury za spotřebované energie závisí významně na způsobu užívání budovy či bytu, počtu osob užívajících prostory i na klimatických podmínkách. Pro zájemce o pronájem či kupce nemovitosti tudíž nemají potřebnou vypovídací hodnotu a neumožňují porovnat nemovitosti mezi sebou z hlediska energetické náročnosti -- což je původním smyslem a cílem PENB.

Jiří Beranovský, energetický expert společnosti EkoWATT, vysvětluje: "Máte-li domek, který užívá rodina se třemi malými dětmi, budou spotřeby energií zcela odlišné, než kdyby ve stejném domku bydlela osamělá důchodkyně. Právě proto vznikla novela zákona o hospodaření s energií platná od 1.1.2013 a její prováděcí vyhláška, upravující nově průkazy energetické náročnosti, aby bylo možné energetickou náročnost budov porovnat při jejich definovaném typickém užívání."

Jako jeden z důvodu ke změně povinností uvádí ministerstvo nedostatek energetických specialistů. Tento problém by bylo však možné vyřešít posunutím termínů pov! innosti zpracovat průkaz energetické náročnosti. Navíc ceny zpracování Průkazu energetické náročnosti neustále klesají, v součané době se pohybují již kolem částky 3 - 5 tis. Kč u rodinných domků, což ukazuje na to, že osob oprávněných zpracovávat PENB je dostatek.

Kontaktní osoba: Jiří Beranovský
Telefon: 608959797
E-mail: jiri.beranovsky@ekowatt.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí