zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině přibylo pět přírodních památek, všechny na Jihlavsku

28.04.2013
Chráněná území
Na Vysočině přibylo pět přírodních památek, všechny na Jihlavsku

Na Vysočině přibylo pět přírodních památek. Všechny jsou na Jihlavsku, dohromady zabírají přes 48 hektarů pozemků. Jsou to hlavně rybníky a mokřady, kde mimo jiné žijí i chráněné druhy žab a čolků. Jde o Rychtářský rybník u Arnolce, Koupaliště u Bohuslavic, Rybníky V Pouštích a lokality V Kopaninách a U Borovné. O vzniku nových památek dnes rozhodla krajská rada. Vyhlášení dalších se připravuje, uvedl radní Zdeněk Chlád (ČSSD).
Nové památky jsou součástí soustavy chráněných území Natura 2000. Cílem této soustavy je zajistit ochranu rostlin, živočichů a přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené nebo vzácné, uvedl Chlád. K dnešnímu dni je na území Vysočiny dohromady 182 maloplošných zvláště chráněných území, mezi nimi 101 přírodních památek.

Z právě zřízených památek jsou nejrozsáhlejší Rybníky V Pouštích. Zabírají přes 20 hektarů rybníků a mokřadů mezi Třeští, Otínem a Stonařovem. Vyskytuje se tam mimo jiné vzácný druh trávy puchýřka útlá, žijí tam ohrožené žáby kuňky obecné.

Památka U Borovné leží na 16,5 hektaru u obce Borovná nedaleko Telče. I tam jsou rybníky a zamokřené louky. Z chráněných žab tam kromě kuňky obecné žije i kriticky ohrožený skokan ostronosý, vyskytuje se tam mimo jiné i čolek velký.

Památka Rychtářský rybník u Arnolce se rozkládá na šesti hektarech a památka Koupaliště u Bohuslavic zabírá pět hektarů. Nejmenší dnes vyhlášená přírodní památka V Kopaninách má výměru 0,77 hektaru a leží mezi obcemi Myslůvka a Zadní Vydří.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí