zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dřevostavba RD Rýmařov s deskami Fermacell

02.06.2013
Ekologické stavění, bydlení
Dřevostavba RD Rýmařov s deskami Fermacell

Rakouský architekt vsadil na dřevostavbu RD Rýmařov s materiály Fermacell a vzniklo tak konferenční centrum Stollhof podle návrhu Christiana Prassera.

Green Well centre je určeno pro skupinu 35 lidí, kteří mají k dispozici kompletní a maximálně komfortní zázemí. Ústředním místem je konferenční sál s 95 m2 plochy, k němu přiléhají tři menší jednací místnosti o 35 m2, recepce a lounge prostory. "Právě tady společnost RD Rýmařov použila netradiční postupy a vzhledem k rozsahům prostorů kombinovala netradičně pro naši firmu ocelovou a dřevěnou konstrukci. Pro optimalizaci výsledku jsme museli neustále porovnávat statické, energetické a ekonomické parametry. Nelehkým úkolem bylo vzhledem k rozměrům a vizím architekta osazování skleněných výplní kongresového sálu. Novým pro naši společnost bylo i řešení akustiky jednotlivých sálů," říká obchodní ředitel RD Rýmařov Ing. Jiří Pohloudek.

Nosnou konstrukci obvodových stěn tvoří dřevěná rámová konstrukce, obalená z obou stran sádrovláknitou deskou Fermacell a vyplněná tepelnou izolací z minerální plsti. Toto opláštění přenáší horizontální a diagonální zatížení ze stropní konstrukce do úložné desky. Vnější stranu tvoří kontaktní zateplovací systém s tenkovrstvou omítkou nebo provětrávaná plechová/dřevěná fasáda. Vnitřní nosné i dělicí stěny jsou z dřevěné rámové konstrukce a oboustranného opláštění sádrovláknitými deskami Fermacell.

RUB A LÍC LÍDRA NA TRHU

"Lehká prefabrikace na bázi rámových konstrukcí dřeva bývá často spojována s uniformitou, malou architektonickou kreativitou a nízkou vůlí spolupráce s architekty. Firma RD Rýmařov si tyto nedostatky uvědomuje a hledá možnosti negovat uvedené argumenty. Proto možnost realizovat Green Well Conference a Coaching Centre byla v Rýmařově chápána jako velká výzva."

I tato slova Ing. Jiřího Pohloudka, obchodního ředitele RD Rýmařov, ukazují na rub a líc pozice lídra v oboru. Lícem je samozřejmě postavení "jedničky", rubem však bývá nutnost čelit jako první výzvám, bourat mýty a "prosekávat" tak cestu dalším výrobcům. Společnost RD Rýmařov ale na tento úkol není sama - kromě jiného se i u této realizace mohla spolehnout na dalšího lídra, tentokrát v oboru suché výstavby - na sádrovláknité materiály Fermacell.

Ing. Miloš Kincel, ředitel prodeje Fermacell pro Českou republiku, k tomu dodává: "Stěny a konstrukce s Fermacellem mají prokazatelně lepší vlastnosti než srovnatelné zdi z cihel, sádrokartonu nebo jiných materiálů. Jsou ověřené, šetří čas a jsou řešené jedním typem desky bez komplikací a hrozby nevhodné volby. Navíc za nimi vždy stojí náš individuální servis. Z toho těží RD Rýmařov nejen u rodinných domů, ale i takovýchto unikátních a rozsahem velkých realizací."

NA PRVNÍM MÍSTĚ EKOLOGICKÉ PARAMETRY

Hlavní náplní činnosti centra, realizovaného v letech 2011 - 2012, je trénink a vzdělávání vyššího managementu velkých nadnárodních společností. Konferenční centrum, jak je již podle názvu zřejmé, bylo realizováno v zelené filozofii a v progresivní architektuře podle návrhu architekta Christiana Prassera, zakladatele ateliéru cp-architektur.

"Cílem naší kanceláře je najít nejlepší odpovědi na řešení obsahově různorodých zadání," uvádí na svých stránkách (cp-architektur.com) Christian Prasser. Realizace centra umístěného asi 80 km od Vídně v překrásném prostředí přírodního parku Hohe Wand v podhůří Alp byla takovým zadáním.

Všechny technologie, prostřednictvím kterých bylo toto centrum realizováno a jimiž bude provozováno, splňují vysoké ekologické parametry. V areálu centra je třicet apartmánů s balkony, které jsou propojeny otevřenými zastřešenými koridory. Vybaveny byly podlahovým topením, a vzhledem k jižní orientaci a velkým proskleným plochám i klimatizací. Apartmány v prvním podlaží jsou osazeny střešními okny.

Součástí této části areálu je také jídelna s kuchyňským zázemím, posilovna a společenské zázemí. Tady bylo velmi náročným prvkem řešení detailů vzduchotechniky v prostupech standardních konstrukcí RD Rýmařov.

Celý areál, k němuž patří také malý zámeček a hospodářské budovy, je vytápěný centrálně kotlem na dřevěné pelety.

Pochopitelně bylo cílem naprojektovat a zrealizovat celý projekt v co nejnižším energetickém standardu, proto byly v maximálně možném rozsahu použity standardní konstrukce se součinitelem tepla U = 0,16 W/m2K, v některých případech se konstrukce vylepšovala na U = 0,12 W/m2K.

Rozhodujícím prvkem byly skleněné konstrukce, které v mnoha případech nahrazují obvodové stěny. Musely tedy plnit i funkci statickou a ještě s komplikovaným požadavkem koeficientu světelné prostupnosti g = 0,26. Všechny skleněné stěny byly dodány s koeficientem prostupu tepla U = 1,2 W/m2K.

V závěru stavby byly stavební konstrukce prověřovány na vzduchotěsnost - průměrná hodnota intenzity výměny vzduchu n50,N v celém areálu byla 1.2, což se přibližuje hodnotám požadovaným pro nízkoenergetické stavby.

Při návrhu realizace byla snaha o co největší využití standardních konstrukcí RD Rýmařov.

Vzhledem ke specifickým požadavkům architekta však musely být některé konstrukce řešeny na místě - zejména střešní konstrukce s oplášťováním falcovaným titanozinkovým plechem v bílém provedení.

ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ PŘINESLO ZKUŠENNOSTI

"Výsledek celého projektu předčil očekávání. Vzniklo dílo evropského formátu, které ukázalo další možnosti začleňování technologií prefabrikace dřevěných konstrukcí do soudobé moderní architektury.

Firma RD Rýmařov přes těžkosti, kterými musela při této realizaci projít, nasbírala velké zkušenosti, ověřila si nové konstrukční detaily a technologické postupy," hodnotí celou realizaci Ing. Jiří Pohloudek.


ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Název stavby: Green Well Conference a Coaching Centre Stollhof

Funkce: 30 apartmánů, fitness, jídelna, velká kongresová hala, 3 seminární místnosti pro výcvik vyššího managementu, 2 x lounge, centrální kotelna, odpočinková místnost pro zaměstnance konferenčního střediska.

Autor: Christian Prasser

Investor: Green Weel, Revina SA

Generální dodavatel: RD Rýmařov

Investiční náklady: asi 5 milionů eur

Místo: Stollhof, Rakousko

Realizace: 2011 - 2012

Zastavěná plocha: 10 184 m2

Plocha pozemku: 31 068 m2

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí