zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Akce ZmapujTo.cz - nepořádek v republice je značný

20.05.2013
Odpady
Akce ZmapujTo.cz - nepořádek v republice je značný

Svědčí o tom mj. i již přes 1300 skládek zmapovaných občany od srpna minulého roku v rámci našeho projektu www.ZmapujTo.cz. Dá se téměř říci, že kamkoliv se po republice podívate, uvidíte nějakou černou skládku, skládečku, přeplněný kontejner apod. Je to zarážející, neboť po celém státě funguje již dost rozvětvený systém sběrných středisek nebo sběrných kontejnerů v rámci sběrových dní. Příčiny černých skládek jsou různé, zpravidla však se jedná o hlavně o pohodlnost (proč bych jezdil někam něco odevzdat), snahu podnikatele, stavebníka ušetřit na úkor nás všech (v podstatě nekalá konkurence snížením svých výrobních nákladů), někdy špatnou dostupnost sběrného střediska či vysokou cenu za odběr odpadu, obyčejný vandalismus a bezohlednost, důsledky trestné činnosti, neznalost cizinců či činnost osob staršího věku, jež nemají prostředky, jak odvézt odpad, tam kam má přijít aj. Každopádně zakládání černých skládek a vyhazování odpadků u silnic či odpočívadel je věc, jež svědčí o naprosté nekulturnosti pachatelů. Že bychom byli méně vyvinutí v této oblasti než naši jižní či západní sousedé? Proč je tam relativně pořádek a zde nikoliv? Proč to zde vypadá ve věci pořádku často spíš jako v jižní Itálii než jako v Rakousku?

Radostná na straně druhé je skutečnost, kolik občanů tato problematika zajímá, aktivně pátrají po pachatelích a na vznikající skládky rychle upozorňují. Také některé úřady už nezůstaly pozadu a aktivně tohoto mezinárodního, moderního a uživatelsky velmi pohodlného systému využívají. Jejich seznam je možno uvidět zde: www.zmapujto.cz

Autoři projektu rádi uvítají i další úřady a instituce, jež se zapojí, neboť jen tak může dobře fungovat zpětná vazba a občan se může dozvědět, jak bylo s jeho zjištěním naloženo, zda skládka byla uklizena, příp. zda byl vypátrán pachatel, kolik tato nekalá činnost někoho jiného nás stála společně peněz atp.

Více informací pro obce na: http://www.zmapujto.cz/obce/

ZDROJ: EnviWeb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí